George Floyd és Sarah Everard meggyilkolása után a brit egyetemek lelkesen jelezték támogatásukat az egyenlőség, sokszínűség és befogadás felé.
300 akadémikus és diák nyílt levélben nevezte tavaly Gavin Williamsont “tokenistának”, és képmutatónak tartották a felsőoktatás egyre növekvő pénzügyi kapcsolatait olyan fegyvergyártókkal, mint a BAE Systems, a Boeing, az Airbus és a Qinetiq, amelyek direkten támogatnak rezsimeket világszerte, hogy üldözzék a nőket, gyermekeket, etnikai, vallási és szexuális kisebbségeket.
Ahogy az EU-tól származó, tudományos kutatásra szánt pénzáramlatok elapadtak a Brexit után és a kormány megígérte, hogy megfelezi a felsőoktatás finanszírozását, az egyetemek szinte bárkit megkörnyékeznek, hogy zsírosítsák kezeiket – és az etika ritkán kerül az egyenletbe.
A szaúdiak által viselt jemeni háború során, amely 130 ezer embert ölt meg (25%-uk gyermek) és aránytalanul sújtotta a sötétbőrű közösségeket, valamint fajilag elnyomta a muhammasin kasztot, a BAE Systems 15 milliárd brit font értékű fegyvert adott el Rijádnak, amely szintén nem arról híres, hogy jól bánna a nőkkel és az LMBT+ közösséggel a határain belül.
A vállalat szintén segített az F-35-ös vadászrepülőgépek kifejlesztésében, amelyeket Izrael használ újabban az ostromlott gázaiak bombázására. A BAE saját becslései szerint jelenleg 10-15 millió fontot ruház be évente az Egyesült Királyság egyetemeire.
A pénzelt PhD ösztöndíjak és MSc programok mellett az UCL-en, a BAE jelenleg más elit Russell Csoport egyetemeken is működik, beleértve a birminghamit és manchesterit, hogy “biztosítsák az ügyfeleik katonai előnyének fenntartását a jövőbeni potenciális ellenfelek felett,” – egy szóvivő szerint.
2013 óta a BAE 986,603 fontot öntött a Portsmouth-i Egyetem kutatásába, beleértve egy 30 ezer fontos összeget egy projektre, amelynek célja – ironikusan – “megérteni a konflikus erkölcsi komponensét”, amely témát az etika (!) és a nemzetközi kapcsolatok akadémikusai visznek.
Ez jól illusztrálja, hogyan szélesíti a fegyverszektor a látóterét, hogy ne csak a tudományokat, de a művészeteket és a humán tárgyakat is megkörnyékezze.
A katonai-ipari-akadémiai komplexum egy kétirányú utca, ahol az egyetemek szintén befektetnek fegyverekbe.
A Glasgow-i Egyetem jelenleg 3 millió fontot tart a BAE-ben, a Boeingben (az Apache helikopterek gyártója az iraki és afganisztáni háborúkban), valamint az Airbusban (kedvenc ügyfelei: Szaúd Arábia, az Egyesült Államok határőrsége).
“Az egyetemek nyilvánosan kijelentették, hogy #BlackLivesMatter, (azaz a fekete életek számítanak), de nem fogadják el, hogy a bombák, amelyeken profitálnak, embereket ölnek világszerte,” – írta David Bloomfield helyi aktivista.
Sajnálatos módon ez a kognitív disszonancia számos más brit egyetemet is megfertőzött.
forrás: Morning Star