Sztrájkakció söpört végig Hondurason, mikor a tanárok csatlakoztak a diákokhoz, szülőkhöz és támogatókhoz egy tömegtüntetés során az oktatás privatizációja ellen.
A szakszervezetek sztrájkra szólítottak fel és követelik, hogy a kormány semmisítse meg a az egészségügyről és az oktatás szükségállapotáról hozott rendeleteket, amelyeket a privatizáció felé történő lépésként értékelnek.
Csütörtökön és tegnap is tüntetések voltak, amikor Daniela Esponda, a Hondurasi Szaktanárok Szakszervezetének főtitkára megerősítette, hogy az egész hondurasi állami oktatási rendszerben nem lesznek tanórák.
Az akciókat támogatja a Francisco Morazan Országos Pedagógiai Egyetem és a Hondurasi Nemzeti Autonóm Egyetem, míg a szülők és a diákok is csatlakoztak a tiltakozásokhoz.
A tüntetések április óta tartanak, mivel a tanárok és az orvosok félnek, hogy a változások miatt nagyszámú elbocsátások lesznek.
A tegucigalpai békés demonstrációk erőszakossá váltak múlt hónapban, miután a hatóságok rohamrendőrséget vezényeltek a helyszínre, hogy lecsapjanak a tiltakozókra, akiket gumibottal és könnygázzal támadtak meg.
Juan Orlando Hernandez, az Egyesült Államok által támogatott elnök, aki azt állítja, hogy az egészségügy és oktatás privatizációja 300 millió dollárt fog profitálni, most lemondással néz szembe.
2017-ben nyerte meg a választást, amelyről feltételezik, hogy csalás volt.
Az Info Data híroldal közölte: „A történelemben a tanárok szakszervezete még nem vesztett el küzdelmet az országban, mivel mindig igazságos volt és a nép érdekeit szolgálta.
„Több mint 60 ezer tanár gyűlt újra össze Hondurasban, hogy a szükségállapot során hozott egészségügyi és oktatásügyi rendeleteket visszavonják.”
A tanárok elítélték a rendőrség és más állami szervek általi elnyomást, hogy megesküdtek, hogy harcolni fognak az egészségügyért és az oktatásért.
forrás: Morning Star