Dél-Korea második legnagyobb szakszervezetének vezetőjét öt évre börtönözték be tegnap, mivel kormányellenes demonstrációt szervezett.
Han Sang Gyun-t, a Koreai Szakszervezetei Konföderációjának (KCTU) elnökét a Szöuli Körzeti Bíróság novemberben találta bűnösnek kormányellenes tüntetés szervezésében.
Felelősnek tartják 76 rendőrtiszt megsebesüléséért és 43 rendőrbusz megrongálásáért.
A rendőrség buszokkal zárta le a felvonulás útvonalát és a vízágyúkat a tüntetők felé fordította, akik megpróbálták ellökni ezeket az útból.
„Néhány tüntető kötelekkel próbálta elvontatni a buszokat, és még fémcsövekkel is megtámadták a rendőrtiszteket,” – állítja a bíróság.
„A vádlott szerepet vállalt a kötelekhez és létrákhoz hasonló eszközök előkészítésében és szétosztásában, hogy felmásszanak a busz barikádokra.”
Han-t arra is kötelezték, hogy 500,000 won büntetést fizessen (kb. 120 ezer forint). Az ügyészek súlyosabb, 8 éves börtönbüntetést akartak.
A döntés miatt kb. 200 szakszervezeti tag és támogatójuk hördült fel a tárgyalóteremben.
„Folytatni foglyuk a harcot, hogy biztosítsuk a gyülekezés szabadságát,” – mondták a riportereknek az ítélet után megígérve, hogy még ebben a hónapban tüntetni fognak.

Han Sang Gyun
Chang Jong Oh, Han ügyvédje közölte, hogy jogi csapata fellebbez az ítélet ellen.
Emberek tízezrei vettek részt a november 14-ei felvonulásban, amely során Park Guen Hye elnököt lemondásra szólították fel az úgynevezett munkareformok miatt, amelyek támadják jogaikat.
A tüntetésen az ellen is tiltakoztak, hogy a kormány megpróbál olyan tankönyveket az iskolákra erőltetni, amelyek fehérre próbálják mosni Dél-Korea második világháború utáni véres történelmét.
Park elnök a meggyilkolt katonai diktátor, Park Chung Hee lánya, akinek rezsimje a diáktüntetőket is meggyilkolta.
Han decemberben adta meg magát a rendőrségnek, miután menedéket kapott egy buddhista templomban hetekkel a tüntetés után. 2000 rendőr kisebb hadseregét küldték a helyszínre, hogy tartóztassák le a munkásvezetőt, amikor kilépett a templomból.
A novemberi tüntetés nem az első megmozdulás a KCT részéről a jobboldali kormány ellen. 2008-ban általános sztrájkot hirdettek az amerikai marha import tiltásának feloldása ellen.
forrás: Morning Star