A brit konzervatívok felkészültek az állami szektor munkásai elleni legújabb támadásra.
Rishi Sunak konzervatív kancellár valószínűleg jövő héten jelenti be az állami szektor bérplafonját, amely része az új kiadási terveknek.
A Politikai Tanulmányok Központ jobboldali agytrösztje pénteken közölte, hogy 23 milliárd fontot lehetne így „megspórolni” egy három éves bérbefagyasztás során.
Egy ilyen közszférán belüli bérbefagyasztás valójában megszorítást jelent, amely olyan támadás, amelyet egyetlen munkás sem fogadhat el tíz év megszorító politikája után.
Milliókat sújt az oktatásban, az önkormányzatokban és sok más területen. Nem világos, hogy a Nemzeti Egészségügyi Szolgálatot (NHS) hogyan érinti.
Tim O’Dell könyvtári dolgozó a Socialist Worker-nek nyilatkozta, hogy „az elmúlt 10 év során azt hittük, nyilvánvaló, hogy ki a fontos ebben az országban.
„A munkások, akik emberekkel foglalkoznak, embereket gondoznak, embereket etetnek és így tovább. Most megint ők azok, akiket felkérnek, hogy fizessenek a rossz helyzetért, ahogy mindig is.”
A jobboldali kormányzat azt állítja, hogy az állami szektor fizetését a koronavírus járványra adott válasz miatt kurtítják meg.
Márpedig van pénz a rendszerben. Johnson épp ezen a héten jelentette be, hogy 16,5 milliárd fonttal tolja meg a katonai költségvetést.
„Teljesen nyilvánvaló, hogy a kormányzat számára nem azok az emberek elsődlegesek, akik kulcsfontosságú szolgáltatást nyújtanak,” – közölte Tim.
Megnyirbálni a munkások fizetését, miközben óriási összegeket ölnek bele a hadseregbe, megmutatja a konzervatívok kőszívét az átlagemberek felé.
A konzervatívok az oszd meg és uralkodj taktikáját játsszák az NHS és az állami szektor munkásainak különböző csoportjai között.
A Daily Mail újság szerint csak 500 ezer „frontvonalbeli” orvos és ápoló kerüli el a bérének befagyasztását. Viszont kb. 700 ezer másik egészségügyi dolgozót érint, köztük a legalacsonyabb jövedelműeket.
Más lapok azzal spekulálnak, hogy az NHS egészét kiveszik a bérbefagyasztásból.
Leah, egy essexi ápolónő közölte, hogy a jobboldali egyik terve „sem lenne igazságos”, mivel „mind szerepet játszottunk a válságban.”
„Megmutatta, hogy az állami munkások milyen fontosak a társadalom és annak működtetése számára,” – közölte Leah a Socialist Workerrel. „Mind hozzájárultunk az elmúlt fél év során, amely borzalmas volt és végül mindannyiunkat ugyanúgy kellene kezelni.
„Ezért kell szolidaritást vállalnunk más szakértőkkel és munkásokkal.
„Sok dühöt szülne az NHS személyzete között, mivel senkit sem kellene kiemelni vagy kivételezni.”
Még ha az NHS-t nem is veszik bele a bérek befagyasztásába, az nem is jelent automatikusan béremelést az egészségügyi munkásoknak.
Az egészségügyi dolgozók bére 2010 óta – az inflációt is beleszámítva – kg 20%-os mértékben stagnál. Ezért akar az NHS Munkások az Állami Szféra Béregyenlőségéért csoport – amelynek Leah is a tagja – tiltakozást szervezni a nyárra, hogy küzdjenek a 15%-os emelésért.
A Unite és a GMB szakszervezetek elfogadták a követeléseiket.
Dave Prentis, a Unison szakszervezet főtitkára közölte, hogy a befagyasztás „arconrúgása” az állami dolgozóknak, akik végig dolgoztak ezen veszélyes körülmények során. „A bátorságuk és az elkötelezettségük vitt át minket a járványon,” – közölte.
Ez súlyosabb lesz a szakszervezeti vezetők dühös mondatainál. Most kell megkezdenünk a visszavágást – amely kampányt, sztrájkfelhívást és további szükséges lépéseket jelent.
A jobboldal cinikus lépése, miközben megpróbálja átnyomni a bérek befagyasztását, hogy azt állítja, hogy ez azért igazságos, mivel a privát szektor sok munkása is bércsökkentéssel és elbocsátásokkal néz szembe. De azzal, hogy az állami béreket leszorítják, arra ösztönzik a magánszektor főnökeit, hogy ők is tovább nyomják lejjebb a munkásaik bérét a neoliberális megszorításokkal.
Hogyan segíthet egy szemétszállító munkás bérének csökkentése egy bár munkáson, akit éppen kirúgtak?
Az állami szféra munkásainak össze kell fogniuk a magánszektor dolgozóival. Nekünk pedig egyesülve kell harcolnunk a konzervatívok és a főnökök lépései ellen, akik a munkásosztállyal akarják megfizettetni a koronavírus árát.
A konzervatív jobboldal ördögi, de egyben gyenge is. A kormányt már számos hátraarcra sikerült kényszeríteni, mint az A-szintű eredmény fiaskó esetén, valamint mikor elutasították, hogy támogassák az ingyenes iskolai étkeztetést.
A bérekkel kapcsolatban is meg lehet verni őket – de ehhez valódi harc kell.
forrás: Morning Star