Hugo Swire, külügyminiszter kubai látogatása legalább egy tekintetben egy apró, de újító lépés az Egyesült Államok-Nagy-Britannia külpolitikától való elmozdulás felé.
Bár Nagy-Britannia néhány alkalomml már ellenezte az Egyesül Államok blokádját Kuba ellen, majdnem 10 éve egyetlen kormányzati miniszter sem utazott a szigetre.
2005 márciusában Bill Rammell, a munkáspárt kormány minisztere véget vetett az EU által vezetett diplomácia berögződésnek, a Kuba megleckéztetését szolgáló, Egyesült Államok által támogatott felforgató tevékenységet illetően.
Megragadta az alkalmat, hogy dagályos szónoklatot tartson a havannai kormánynak az emberi jogi jelentésekről, különösképp a politikai disszidensek ügyében. De azóta nem voltak miniszteri látogatások, kétségtelen hogy a Fehér Ház parancsára.
Kellett némi vakmerő szemtelenség a brit kormányok részéről, amelyek bűnösök független országok ellen elkövetett törvénytelen inváziókban és ennek következtében több százezer civil lemészárlásában, hogy a világ leghatalmasabb imperialista állama által ostrom alatt tartott nemzetet demokráciáról és szabadságról oktasson ki.
De legalább egy brit diplomata a jogok és az igazság mellé állt kedden az ENSZ-ben, amikor 193 tagállam szavazott az Egyesült Államok Kuba elleni, 23 éves kereskedelmi és pénzügyi embargójának feloldásáról. Csak a világ két leginkább törvényen kívüli állama, az USA és Izrael támogatta a gazdasági hadviselés folytatását a kubai nép ellen.
A szegény kicsi Palau, Mikronézia és a Marshall-szigetek – megmérgezve több mint egy évtizednyi amerikai nukleáris fegyver teszttől – tartózkodott patetikus próbálkozásként, megtagadván hivatalos státuszukat, mint az Egyesült Államok függőségei.
Közben Kubában Swire számos megállapodást írt alá, hogy elősegítse a Kubával való gazdasági, politikai, társadalmi és sportolói kapcsolatokat.
Szintén méltatta az ebola elleni nyugat-afrikai harcban való csodálatos részvételt és a havannai kormány szerepét, hogy teret ad a hosszú ideje tartó béketárgyalásoknak a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) és Juan Manuel Santos bogotai rezsimje között.
Kuba 250 orvosi szakértőt küldött Sierra Leonéba, Libériába és Guineába, hogy kezeljék az ebolás betegeket, és a WHO szerint is a legnagyobb emberi erőforrást ajánlották fel, hogy harcoljanak a halálos vírus ellen.
Közülük sokan egy ebola elleni oktató akadémiának és kezelési központnak lesznek a munkatársai, amelyet Sierre Leonában fognak létrehozni a brit katonai személyzet és járművek Freetownba érkezése után.
Ugyanakkor Kuba vendégül látta Havannában azt a konferenciát, amelyen megtárgyalták a betegség amerikai kontinensen való megjelenésének megelőzését.
Az Egyesült Államok Betegségkontroll és Megelőző Központjának szakemberei aközött a 32 országéi között voltak, akik az előző venezuelai elnök, Hugo Chavez által alapított ALBA bolivári szövetség kezdeményezői.
Ilyen módon a szocialista Kuba és a kommunista kormánya újra megmutatta az emberi értékek iránti elkötelezettségét.
Ahova a britek és az amerikaiak túl gyakran exportálnak fegyvereket, hadseregeket, halált és pusztítást, Kuba orvosok százait és ezreit exportálja, hogy segítsék az imperializmus agressziójának és hanyagságának áldozatait.
Swire sikeres látogatása komoly eredményekkel kecsegtet a brit kormány számára, hogy teljes és gyümölcsöző kapcsolatot fejlesszen ki a kubai néppel és képviselőivel.
A skót és walesi kormányoknak is fontos szerepük van, hogy kialakítsák saját kapcsolataikat Havannával és ennek a nagylelkű és bátor országnak polgáraival.
forrás: Morning Star