Engeline Mukanya és Sithulisiwe Moyo nem Texasban, Arkansasban vagy Floridában élnek. Ők Zimbabwe Hararei tartományában laknak, és egy helyi klinikán éppen fogamzásgátlót kérnek.
Annak ellenére, hogy több mint 4000 kilométerre élnek a Fehér Háztól, közvetlen áldozataivá válhatnak Donald Trump választáshoz való jog elleni támadásának. Ez a „globális szájpecek szabály” valósága.
Ez a szabály arra kényszeríti az amerikai kormány által finanszírozott nem kormányzati szervezeteket (NGO-kat), hogy válasszanak: feladják pro-choice (választáspárti) elveiket, vagy elveszítik a létfontosságú bevételi forrásukat.
„Sajnálatos, hogy ennyire távol vagyunk Amerikától, mégis belekeveredünk a politikájuk kereszttüzébe” – mondta Engeline. „Csak annyit szeretnénk, hogy szabadon dönthessünk a szüléseink időzítéséről.”
A 19 éves Sithulisiwe két órát várt kislányával, hogy megkapja a fogamzásgátló tablettát. „Túl fiatal vagyok ahhoz, hogy egy „babagyár” legyek” – mondta. „Legalább ez a klinika segít elkerülni egy újabb terhességet.”
Trump készen áll arra, hogy újra bevezesse a „globális szájpecek szabályt”, amely hivatalosan Mexikóvárosi Politika néven ismert. A szabályról szóló törvényhozási huzavona már régóta tart: a demokraták következetesen eltörlik, a republikánusok pedig újra bevezetik.
Amikor Ronald Reagan 1985-ben bevezette a szabályt, az megtiltotta a külföldi NGO-knak, hogy pénzt kapjanak az amerikai globális családtervezési alapból, ha „abortuszokat végeztek vagy aktívan népszerűsítették azokat”. De Trumpnak ez nem volt elég—kétszer is kibővítette a szabályt.
2017 májusában Trump kiterjesztette a szabályt, így minden NGO, amely „abortuszszolgáltatásokat” nyújtott, nem kapott támogatást más egészségügyi kezdeményezésekhez sem. Ez megvonta a finanszírozást olyan közegészségügyi programoktól, amelyek a malária és a tuberkulózis elleni küzdelemmel, valamint vízellátás és higiénia biztosításával foglalkoztak.
Ennek következtében Ugandában, Ghánában, Etiópiában, Kenyában és Dél-Afrikában életeket mentő programokat kellett leállítani vagy jelentősen visszavágni.
Két évvel később, 2019 májusában Trump tovább szigorította a szájpecek szabályt, kiterjesztve azt az amerikai finanszírozás közvetett kedvezményezettjeire is. Így olyan szervezetek sem nyújthattak megfelelő családtervezési tanácsadást és támogatást, amelyek közvetlenül nem kaptak amerikai forrást.
Ez a szabály veszélyezteti Engeline és Sithulisiwe ellátását. Kutatások szerint a szabály 2017 és 2021 közötti kiterjesztése 108 000 nő és gyermek halálát okozta, valamint 360 000 új HIV-fertőzést eredményezett.
A globális szájpecek szabály elpusztítja a nők alapvető jogát, hogy döntsenek saját testükről és életükről a világ legszegényebb országaiban. Ez Trump szégyentelen kísérlete, hogy kedvében járjon szélsőjobboldali támogatóinak, és megerősítse abortuszellenes hírnevét.
Azonban a Nyugat akaratának rákényszerítése a szegényebb országokra nem újdonság—ez a nemzetközi segélyezés múltjába, jelenébe és jövőjébe van szőve. A kormányok által finanszírozott külföldi segélyek a nyugati imperializmus történetét hordozzák magukban.
Az imperializmus továbbra is pusztít sok országot. A Nyugat régóta használja a segélyeket imperialista fegyverként—Trump szájpecek szabálya nem új jelenség, csupán ennek a véres örökségnek a folytatása.
A történelem során az Egyesült Államok és más kapitalista nemzetek feltételekhez kötötték a Globális Dél gazdaságait, arra kényszerítve őket, hogy megnyissák gazdaságukat a nyugati erők előtt a segélyekért cserébe.
Miután az országok megszabadultak a Brit Birodalom és más gyarmatosító erők béklyóitól, arra kényszerültek, hogy a nyugati hatalmaktól függjenek a segélyek révén. Ma a nyugati kormányok adósságcsapdákban tartják a szegény országokat, ahol a pénzügyi mentesség kemény feltételekhez kötött.
Most Trump úgy döntött, hogy megduplázza halálos, választásellenes programját. A szájpecek szabály azonnali visszaállítása és kiterjesztése a szélsőjobboldali Project 2025 kívánságlistáján szerepelt.
Trump támadásai megvetendőek. Ezek annak a kísérletei, hogy erőszakos, szexista programját világszerte exportálja—és a legmagasabb árat a Globális Dél női fizetik meg.
forrás: Socialist Worker