Elon Musk milliárdos Tesla tulajdonos össztűz alá került, miután üdvözölte Evo Morales bolíviai elnök tavalyi megpuccsolását, amelynek célja láthatóan megkaparintani az ország lítiumtartalékait.
Egy szombati twitterüzenetben azzal vádolták az Egyesült Államok kormányát, hogy megbuktatták Moralest, hogy Musk hozzáférhessen a bolíviai nyersanyagokhoz, amelyre a milliárdos csak ennyit reagált: „Akárkit megpuccsolunk, akit akarunk. Törődjetek bele!”
A Morales elleni fasiszta puccs során több száz bolíviai őslakost mészároltak le. Az elnök jelenleg Argentínában van száműzetésben.
Bolíviáé a világ ismert lítiumtartalékainak 25-45%-a, többségében a Salar de Uyuni sósíkságon.
A lítium kulcsfontosságú összetevője a Tesla járműveinek és más elektromos autók akkumulátorainak, valamint más készülékeknek, az értéke pedig szárnyal, mióta az ilyen járművek eladása növekszik.
A jelenlegi bolíviai alkotmány szerint a lítiumot csak a bolíviaiak termelhetik ki és dolgozhatják fel, de a magánvállalatok már régóta nyomást gyakorolnak, hogy az ország tegye hozzáférhetővé az óriási forrásait.
Az amerikai, kanadai és dél-koreai multinacionális bányavállalatok szeretnék megkaparintani az értékes fémet, amely Morales megbuktatása előtt kudarcra volt ítélve.
Ehelyett a kínai és orosz vállalatokkal kötött szerződéseket, amelynek profitjából a bolíviai legszegényebb bennszülött lakosság részesült.
Morales a puccsot az „Egyesült Államok bosszújának nevezte, amely sosem fogadta el, hogy nem uralkodhat a bolíviai lítium piac felett.”
Washington különösen dühös volt a bolíviai tervek miatt, hogy Kínával készültek kitermelni a lítiumot.
A két ország közötti kereskedelmi egyezmények 75 millió dollárról 2,25 milliárdra nőttek 2000 és 2014 között.
A Jeanine Anez jobboldali puccsista kormány azonnal bejelentette a terveket a multinacionális vállalatok meghívására, beleértve a Teslát is, hogy kizsákmányolhassák Bolívia lítium tartalékait.
Karen Longaric külügyminiszter március 31-ei levelében azt írta Elon Musknak, hogy „bármely együttműködést az országunk, ön és a cége között, szívélyesen üdvözlünk.”
Morales pártja, a Mozgalom a Szocializmus Felé (MAS), valamint az őslakos bolíviaiak már régóta figyelmeztetnek, hogy ezen lítium tartalékokat külföldiek akarják kizsákmányolni.
Pénteken kokafarmerek egy csoportja tömegmozgósításba kezdett, mivel a puccsista kormány immár harmadik alkalommal halasztja el a demokratikus választások megtartását.
A várakozások szerint a MAS nyerné a következő elnök- és parlamenti választást, amelyekre októberben kerülhet sor annak ellenére, hogy a bíróság megtiltotta, hogy Morales is induljon.
A kormány megpróbálja feloszlatni a MAS-t, hogy ne kelljen velük megmérkőzni az urnáknál.
forrás: Morning Star