Jair Bolsonaro, Brazília korábbi szélsőjobboldali elnökének támogatói vasárnap megrohamozták a kongresszust és a legfelsőbb bíróságot, valamint körbevették az elnöki palotát.
Az antidemokratikus támadás központjában a szélsőjobboldal és a fasiszták álltak.
Donald Trump támogatói visszhangoznak, akik szintén azt állították, hogy az új megválasztott elnök csalással nyert. Bolsonaro támogatói szerint Lula kommunista rezsimet akar beiktatni.
Brit idő szerint éjfélkor a brazil rendőrség már jelentette, hogy eltávolították a csőcselék nagy részét. De Bolsonaro erőinek fenyegetése még nem ért véget, és nem választásokkal és parlamenti manőverekkel készülnek.
Bolsonaro már az Egyesült Államokban van, sosem fogadta el választási vereségét, és igazságtételre szólította fel támogatóit. Azt állítja, hogy még mindig ő „a fegyveres erők főparancsnoka”, ami szerinte „az utolsó gát a szocializmus felé”. Beszédét erőszakos jobboldali tiltakozások követték Lula hivatalos beiktatásakor.
A brazil média jelentette, hogy az exelnök unokaöccse, Leonardo Rodeigues de Jesus is a tömeg között volt.

Brazil jobboldaliak elfoglalnak egy kormányzati épületet
Lula „fanatikus fasisztáknak” nevezte a Kongresszust elözönlő csőcseléket, akik „mindent képviselnek, ami elvetendő” a politikájukban. Ismételten közölte: „Ezek a fanatikusok olyat tesznek, amit ebben az országban még senki.” Lula elítélte a rendőrség frakcióit is. „A rendőrség nem tett semmit. Csak beengedték a tüntetőket,” – közölte.
De pont ezen állami erőkkel és elittel akart Lula kompromisszumot kötni. Az első kabinetében a jobboldali Brazil Demokratikus Mozgalom (MDB), a Brazil Egység és a Szociáldemokrata Párt (PSD) kilenc tagja kapott helyet.
Az MDB kulcsfontosságú volt Dilma Rousseff elnök lemondatásában, amit Lula Munkáspártja (PT) puccsnak nevez. A Brazil Egység abból a pártból alakult meg, ami megválasztotta Bolsonarot 2018-ban, valamint a korábbi katonai diktatúra pártja.
Lula visszavonulásával kontrasztban az ellenfelei állandóan szerveződnek és mozgósítanak. Lula győzelmei után Bolsonaro támogatói táborokat vertek számos brazil városban, sokuk katonai barakkok mellé települt.
Kérték a hadsereg közbeavatkozását. Egy amerikaiak által támogatott katonai diktatúra uralkodott Brazíliában 1964 és 1985 között.
Lula még számít rá, hogy az állami erők kezelni tudják a szélsőjobboldalt. A munkások viszont nem bíznak ezen erőkben, amelyek bármelyik ponton átállhatnak a puccsistákhoz.
Ehelyett a munkások függetlenül szerveződnek, elfoglalva az utcákat, általános sztrájkokat szervezve, hogy komolyabb akciók történjenek a szélsőjobboldal vezetőivel szemben. Bolsonaro és csatlósai nem kaphatnak amnesztiát.
Több mint 60 millió ember szavazott Lulára, beleértve számos munkásosztálybeli körzet túlnyomó többségét. Nekik magukat kell megszervezniük és nem hagyatkozhatnak az államra.
Az imperialista kormányok és a kapitalisták frakciói nyíltan nem támogathatják Lula eltávolítását. Antony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnap éjjel a Twitteren nyilatkozta, hogy „Elítéljük a brazil elnökség, kongresszus és legfelsőbb bíróság elleni támadásokat. Az erőszak használata a demokratikus intézmények ellen mindig elfogadhatatlan. Csatlakozunk Lulához, és követeljük ezen akciók azonnali leállítását.”
Azzal számolnak, hogy a profitcsináláshoz jelenleg Lula kormánya a legjobb környezet.
De az amerikai kormány és a tőkések oldalt fognak váltani, ha úgy gondolják, hogy Lula nem fogja vissza a munkások ellenállását. A puccsista erők győzelme katasztrófa lenne a brazil munkások és szegények számára. És mindenhol óriási löket lenne a szélsőjobboldalnak mindenhol. A munkásoknak mozdulniuk kell, hogy megállítsák a szélsőjobbot.
forrás: Socialist Worker