Amikor az USA 2001-ben megtámadta Afganisztánt, Milton Bearden CIA tiszt figyelmeztetett, hogy ennek „az afgán történelem hamukupaca lehet a vége.”
Több mint 18 évnyi gyilkolás és pusztítás után Donald Trump arra kényszerült, hogy elismerje, hogy az Egyesült Államok nem győzhet.
Trump és a tálib ellenálló csoportok múlt héten aláírtak egy „békeszerződést”. Eszerint az amerikai, brit és más NATO katonák 14 hónapon belül kivonulnak, amely óriási csapás az amerikai imperializmusra a régióban.
Az egyezmény széteshet. A 2001-es invázió után beiktatott afgán kormány meghiúsíthatja.
Erőszak
A tálibok közölték, hogy „nem enyhítenek az erőszakon”, amíg több ezer támogatójukat ki nem engedik a börtönből.
Az Egyesült Államok a szeptember 11-ei támadások után támadta meg Afganisztánt, mondván meg akarják semmisíteni Oszama bin Ladent és az al-Qaida csoportját.
A liberális tudorok azt állították, hogy az invázió majd elhozza a nők felszabadítását és a „nemzeti építkezést”. Valójában ez csak kísérlet volt az Egyesült Államok dominanciájának erősítésére a Közel-Keleten és a világban.
Az Egyesült Államok és szövetségesei legalább 175 ezer afgánt öltek meg és közel 800 milliárd brit fontnyi összeget költöttek el. De a bábkormányuk csak az ország kevesebb, mint felét uralja. Trump azt remélheti, hogy az egyezmény felturbózhatja a választási esélyeit. De az csak az invázió csúfos kudarcát jelenti.
Afganisztán az imperializmus csatatere már évtizedek óta a versengő államok globális rendszere számára.
Az 1945-1991 közti hidegháború alatt az Egyesült Államok és Oroszország versengett a területért. 1979-ben az oroszok vonultak be Afganisztánba a kommunista kormányt támogatva. A mudzsahedin iszlamistái 1989-ben kivonulásra kényszerítették a szovjeteket az ország pedig polgárháborúba süllyedt.
Csővezeték
Az Egyesült Államok és a pakisztáni ISI titkosszolgálat felügyelte a tálibok felfegyverzését 1994-ben. Azt remélték, visszaállítják a rendet és olajvezetéket működtethetnek Közép-Ázsián keresztül, megkerülve Oroszországot és Iránt.
Az USA szeptember 11-ét újabb esélynek látta, hogy visszaszerezze érdekeltségeit. A megszállók brutalitása azonban növekvő ellenálláshoz vezetett.
A tálibok helyezkedtek ennek élére és elérték, hogy számos helyi csoport szövetkezzen velük.
Egyszerre több mint 775 ezer amerikai katonát telepítettek Afganisztánba, de nem tudták letörni az ellenállást.
Az afganisztáni átlagemberek egyetlen reménye, hogy a munkások és a szegények átveszik a hatalmat a haduraktól, a földbirtokosoktól és a megszállóktól. Ez pedig azt jelenti, hogy ki kell rúgni az imperialista hatalmakat az országból.