Az ENSZ emberi jogi vezetői felszólították Washingtont, hogy vessen véget az egyoldalú szankciós rendszerének, amelyek gátolják a fejlődést és világszerte ártatlan embereket büntetnek.
Egy szerdán kiadott közleményben az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa által kijelölt független szakértők közölték, hogy az Egyesült Államok intézkedései megfosztják az embereket alapvető szükségleteiktől, beleértve az élelmiszert és a vizet.
“Az óvatossági alapelvet el kell fogadniuk az államoknak, mikor egyoldalú szankciókat vezetnek be, hogy elkerüljék a negatív humanitárius hatásokat az emberi jogok egész palettáján, beleértve a fejlődéshez való jogot,” – közölték a szakértők. “Az ártatlan civilek büntetésének véget kell vetni.
“A szankciók visszavetnek országokat a fejlődéstől, ezáltal visszavetik a népet is. Ez pedig egy globalizált világban mindenkinek árt,” – tették hozzá.
Washington szankciós rendszere egész népességeket taszított nyomorba Szíriában, Iránban, Venezuelában és Kubában.
Az ENSZ szakértők – köztük Alena Douhan különleges referens – közölték, hogy ezen országok népei “nem juthatnak hozzá olyan esszenciális szolgáltatásokhoz, mint a villanyáram, lakhatás, víz, gáz, üzemanyag, gyógyszerek és élelmiszer.”
Bashar al-Asszád azzal vádolta Washingtont, hogy a szankciókat gazdasági ostromként használják a nép kiéheztetéséért, hogy megdöntsék a damaszkuszi kormányt.
Az országot gazdasági válságba taszították a valutaárfolyam csökkenésével és az Egyesült Államok által bevezetett Ceasar Törvénnyel, amely megtiltja a cégeknek, hogy Szíriával kereskedjenek.
Venezuelában számos szankciót vezettek be azzal a céllal, hogy megbuktassák a demokratikusan megválasztott baloldali elnök, Nicolas Maduro kormányát.
Jorge Arreaza külügyminiszter ismét felszólította a Nemzetközi Büntető Bíróságot (ICC), hogy vizsgálja azon amerikai tisztviselőket, akik felelősek a büntető intézkedésekért.
“Az ENSZ emberi jogi szakértői elítélték a Venezuela és más országok elleni szankciókat, amely az ártatlan lakosság elleni büntetés.
“Nincs kétség afelől, hogy ez emberiség elleni bűncselekmény, amelyet a Nemzetközi Büntető Bíróság vezető ügyészének kell kivizsgálnia” – közölte.
Leginkább Kubát próbálta megbénítani a hat évtizede zajló amerikai blokád, amellyel Washington próbálja megfojtani a szocialista sziget gazdaságát.
Egy 2015-ös jelentés szerint ez kb. 1,1 ezer milliárd dollár kárt okozott.
Júniusban összesen 184 ország szavazott az ENSZ Közgyűlésén a kubai blokád feloldása mellett – immár sorban huszonkilencedik éve. Az Egyesült Államok és Izrael szavazott ellene.
Forrás: Morning Star