Washington ismét új hidegháborús kardcsörtetésbe kezdett, mikor Joe Biden megszervezte az első virtuális találkozót Indiával, Japánnal és Ausztráliával.
Az „Négyes” néven ismert országok megvitatták a „Kína által jelentett fenyegetést”, valamint számos kérdést a klímaváltozásról és a koronavírus járványról – közölte Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó.
A Négyes szintén tárgyalt Tajvanról, ahol a feszültségek fokozódnak, miután az Egyesült Államok hadihajókat rendelt a Dél-kínai-tengerre, hogy megvédje érdekeltségeit.
„Ez az erőfeszítésünk, hogy világosan közöljük a kínai kormánnyal, hogy mik a céljai az Egyesült Államoknak stratégiai szinten,” – közölte Sullivan.
Ez volt az első találkozója az új Kína-ellenes csoportnak, amely már több mint egy évtizede formálódik.
Hosszútávú partnerséggé fejlődött, de a 2007-es hadgyakorlatokat Kína élesen kritizálta, amely miatt Ausztrália meghátrált.
Az ötletet Donald Trump kabinetje élesztette újjá 2017-ban, és a négy ország megegyezett, hogy a Dél-kínai-tengeren fognak járőrözni, hogy „elhárítsák a kínai agressziót.”
Novembereben a Négyes hadihajói és repülőgépei hajtottak végre katonai hadgyakorlatot az India-óceánon.
Antony Blinken, Biden külügyminisztere, aki csütörtökön találkozik a kínai diplomatákkal Alaszkában, Pekinget jelölte meg az USA érdekeltségeire való legnagyobb globális fenyegetésként.
Múlt heti beszédében közölte, hogy „a demokráciák megmutathatják a világnak, hogy többet adhatunk, és hogy cáfolhatjuk a hazugságot, amit a tekintélyuralmi országok hangoztatnak, hogy az ő útjuk jobban kielégíti a népek alapvető igényeit és reményeit. Itt az idő bebizonyítanunk, hogy tévednek.”
Az Egyesült Államokban jelenleg a 100 ezer főre eső COVID halálozás 163, Kínában pedig 0,35. Ez azt jelenti, hogy Kína a járványkezelésben 466-szor olyan jól teljesít, mint az USA.
„Kína ez egyetlen olyan ország gazdasági, diplomáciai, katonai és technológiai hatalommal, amely súlyos kihívás a stabil és nyitott nemzetközi rendszer számára,” – tette hozzá Blinken.