Milliárdosok által birtokolt óriásvállalatokról és cégekről derült, ki, hogy még a minimálbért sem fizetik ki a munkásaiknak.
Köztük van Sir Jim Ratcliffe multimilliárdos adómenekült, aki egy hotelcsoportot üzemeltet.
Egy 2016 és 2018 között lefolytatott nyomozás most 139 céget nevezett meg, amelyek elmulasztották kb. 6,7 millió brit font kifizetését 95 ezer munkás számára, amely a munkatörvény arcátlan megsértése. A szóban forgó cégek a kisvállalkozásoktól a nagy multikig terjednek.
A cégeket az Üzleti, Energiaügyi és Ipari Stratégiai Intézet (BEIS) nevezte meg csütörtökön.
Ratcliffe, akinek a becslések szerint 12 milliárd fontos jövedelme volt, a Home Grown Hotelek 55%-os tulajdonosa. Nem fizetett ki 13,790 fontot 25 munkásnak.
A BEIS közölte, hogy a „minimálbérek megsértéseének egyik legfőbb oka az volt, hogy az alacsonyan fizetett munkásokat arra kötelezték, hogy megtérítsék a munkájuk költségeit, mint az egyenruha megvétele, az oktatás vagy a parkolási díjak.
„Néhány munkáltató nem emelte a dolgozók fizetését a születésnapjuk után, amikor egy másik Nemzeti Minmálbér kategóriába kellett volna kerülniük.”
A másik, BEIS által megnevezett cég Nagy-Britannia legnagyobb magánszektori munkaadója: a Tesco. A Tesco 78 ezer 199 munkást fizetett alul összesen 5,1 millió fonttal.
A bejelentés egybevágott Dave Lewis korábbi vezérigazgató újévi lovaggá ütésével.
A szégyenlistán van még a Pizza Hut étteremlánc, a Superdrug Stores, a Müller UK, a Lowry luxushotel csoport, valamint a St. Johnstone Futball Klub.
A BEIS közölte, hogy a „munkásjogok megtartása és erősítése első számú prioritás a kormány számára.”
Ez képmutató értelmetlenség.
A kormány immár egy évtizede csökkenti a reálbéreket azok számára, akiket közvetlenül alkalmaz, és magára hagyja a magánszektort is.
Lelkesen léptet életbe szakszervezet-ellenes törvényeket, hogy gyengítse az ellenállást. Számos privatizációt hajtott végre, amelyek csorbították a munkások jogait és bérét. Jelenleg pedig befagyasztja a béreket az állami szektor munkásainak millió számára.
Rishi Sunak kancellár novemberi költségvetési szemléjében pedig visszavonta a tervezett minimálbér emelést is.
A főnökök kicsit sem félnek, amikor rajtakapják őket, hogy alulfizetik a munkásaikat. Minden teendőjük csupán pótolni az elmaradt béreket. Talán még meg is büntetik őket, de ezek felső határa csak az elmaradás kétszerese, amely alamizsna a vállalati óriások számára.
Ráadásul egyik büntetés sem nyilvános.
Akit ilyen összegű jövedelemcsaláson kapnak, annak börtönbe kellene mennie.
A brit konzervatívok számára a „zsivány munkáltatók” listája csupán fedezék, hogy megvédhessék a „jó főnököket”, akik „helyesen” játsszanak, a szabályok szerint, miközben kizsákmányolják az embereket.
A szocialistáknak rá kell mutatniuk ezen példákra, és nem hagyhatják nyugodni a kormányt és a tőkés osztályt.
forrás: Socialist Worker