Jeremy Corbyn brit munkáspárt vezető, Noam Chomsky és a japán katonai bázist ellenző aktivisták nyerték a Sean MacBride-díjat, amelyről még a brit média sem tudósított.
A Nemzetközi Békeiroda a Sean MacBride-békedíjat olyan egyéneknek, szervezeteknek vagy mozgalmaknak adja, akik hozzájárultak a békéhez, leszereléshez és az emberi jogokhoz.
Idén Jeremy Corbyn, Noam Chomsky és az Össz-okinavai Tanács a Henoko Bázis Ellen szervezet kapta a díjat. Corbyn pénteken Genfben vette át az elismerést.
A brit Munkáspárt vezetőjét elismerték „kitartó és állhatatos politikai munkájáért a leszerelésért és a békéért.” Hosszútávú munkáját a Nukleáris Leszerelésért Kampányban és a Stop the War Kampányban jutalmazták, mivel politikusként hozzájárult a békéhez.
„Az Egyesült Királyságban a parlament tagjaként 34 éven át folyamatosan dolgozott az igazságért, békéért és a leszerelésért a politikai arénában és a parlamenten kívül is,” – közölte a Nemzetközi Békeiroda. „Töretlenül kitartott elvei mellett, amelyet olyan sokáig képviselt, hogy biztosítsa a valódi biztonságot és jólétet mindenki számára – a választói, a brit polgárok és a világ népei számára.”
„A Munkáspárt és az ellenzék vezetőjeként továbbra is érvényesíti alapelveit a politikai életben – nyíltan kijelentve, hogy nem nyomná meg a nukleáris gombot, valamint határozottan érvel a prioritások áthelyezéséért – a katonai költségvetés csökkentéséért, és hogy ehelyett az egészségügyre, a jólétre és az oktatásra költsenek.”
A japán Össz-okinavai Tanács a Henoko Bázis ellen szervezetet elismerték elkötelezettségéért a Futemna Tengerészgyalogsági Légi Támaszpont bezárásáért, valamint az újonnan építendő Henoko katonai bázis felépítésének való ellenállásért. A csoport november végén Barcelonában vette át a díjat.
Chomskyt az évtizedek óta tett erőfeszítéséért jutalmazták, amellyel támogatta a békét, valamint antiimperialista álláspontjáért és a militarista Egyesült Államok külpolitikájának kritikájáért. A díjat jövőre veszi át az Egyesült Államokban.
forrás: RT