A világ különböző részein élő afrikai származású emberek tiszteletének elősegítésére és védelmére létrejött ENSZ testület kedden kijelentette, hogy a kolonializmus, a rabszolgaság és az apartheid örökségei “ma is élnek.“
A hétfőn az ENSZ közgyűlésének bemutatott jelentés szerint a kártérítés elengedhetetlen a múltbeli igazságtalanságok helyrehozatalához az afrikai származású emberekkel szemben, ez pedig “a 21. század igazságának sarokköve.”
Epsy Campbell Barr, az afrikai származású emberekkel foglalkozó állandó fórum elnöke keddi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a jelentés hangsúlyozza, hogy “a kolonializmus, a rabszolgaság és az apartheid örökségei ma is élnek.”
Ezen örökségek továbbra is valós hatással vannak több millió afrikai származású ember életére, akik “az erőszakkal és a halállal szemben magasabb kockázatnak vannak kitéve, ha szembesülnek a rendfenntartó szervekkel” – mondta.
“Ezenkívül nagyobb kockázatnak vannak kitéve az egészségi egyenlőtlenségeknek” is, ami a rasszizmus és a faji diszkrimináció mélyreható hatására vezethető vissza mind fizikai, mind mentális egészség terén.
Campbell Barr szerint a jelentés rámutat arra is, hogy “az afrikai származású emberek láthatatlansága van jelen”, különösen a sebezhető csoportok esetében.
A fórumot egy 2021 augusztusi közgyűlési határozat alapján hozták létre az ENSZ konzultatív testületként annak érdekében, hogy javítsák az afrikai származású emberek biztonságát, életminőségét és megélhetési lehetőségeit. Emellett tanácsadó testületként szolgál a genfi székhelyű Emberi Jogok Tanácsa számára.
A fórum jelentése és ajánlásai két kezdeti ülésére épülnek, az egyik tavaly decemberben Genfben, a másik pedig május 30. és június 2. között New Yorkban került megrendezésre.
“A fórum állandó ülésein a rabszolgaság, a kolonializmus, a népirtás és az apartheid tartós következményeinek megállítása és visszafordítása kulcsfontosságúnak bizonyult a strukturális rasszizmus elleni küzdelemben az afrikai származású emberekkel szemben, mind nemzetközileg, mind hazai szinten” – áll a jelentésben.
A jelentés azt javasolja, hogy az ENSZ mind a 193 tagállama “edukálja magát és a nyilvánosságot a gyarmatosítás és a rabszolgaság történetéről és örökségéről.”
Campbell Barr asszony, aki 2018-2022 között Costa Rica első alelnöke volt, azt is elmondta, hogy a jelentés azt ajánlja, hogy szervezzenek meg egy globális csúcstalálkozót, és kérjenek jogi véleményeket és tanulmányokat a kártérítési kérdésről.
A 2021-es közgyűlési határozat arra szólította fel a fórumot, hogy fontolja meg egy ENSZ nyilatkozat kidolgozását az afrikai származású emberek emberi jogainak előmozdítására, védelmére és tiszteletben tartására.
A jelentésben a fórum erőteljesen támogat egy ilyen nyilatkozatot, mondván, hogy kitöltené a meglévő emberi jogi eszközökben lévő hiányokat és “létfontosságú eszköz lenne az afrikaiak és az afrikai származású emberek méltóságának, beilleszkedésének, egyenlőségének és kártérítő igazságának garantálásához.“
forrás: Morning Star