Törökországot azzal vádolják, hogy a líbiai Iszlám Állam felkelőit segíti azzal, hogy dzsihádistákat szállít Szíriából az ENSZ által támogatott Nemzeti Megegyezés Kormánya (GNA) megsegítésére.
Paul Selva, a Pentagon szóvivője közölte, hogy a tripoli illetőségű GNA és a Haftár Kalifa tábornok Líbiai Nemzeti Hadserege közti csata lehetőséget teremt az Iszlám Állam visszatérésére.
„Mivel egymással vannak elfoglalva a fővárosban, valójában ez elveszi a figyelmüket az Iszlám Államról, és már láttunk kisebb felkeléseket ezen ISIS táborokban a középső régióban.”
A nyilatkozata azután jött, hogy Abdullah jordán király a NATO konferencia felé közeledve figyelmeztetett, hogy az Iszlám Állam erősödőben van Líbiában, ez pedig még közelebb van Európa partjaihoz.
„Több ezer fegyveres hagyta el a szíriai Idlibet az északi határon keresztül, majd jutott el Líbiába,” – közölte.
„Ez olyasmi, amivel a régiónak, de európai barátainknak is törődnie kell 2020-ban.”
Speciális említés is történt a török lépésekről, hogy a Szíriai Nemzeti Hadsereg 2000 dzsihádistáját szállítsák Líbiába a GNA támogatására.
Ankara egy parlamenti szavazással beleegyezett, hogy katonákat küldjön az ENSZ által támogatott kormány támogatására, annak ellenére, hogy ezt elítélte a nemzetközi közösség.
Rögtön azután már 35 török katonai tanácsadót küldtek az országba.
De ismeretes, hogy közel 2000 katonát küldenének Líbiába a török által támogatott különféle szíriai dzsihádista frakciók fegyveresei közül.
Tavaly év végén 650 zsoldos érkezett előzetesen közvetlenül Szíriából az országba. Tripoliba repültek és már a frontvonalakon harcolnak.
További 1350 dzsihádista azóta már megérkezett Szíriából Törökországba. Néhányuk már elindult Líbiába, de sokan még Törökország déli részein gyakorlatoznak.
A bonyolult egyezmény szerint a fegyvereseket a GNA fizeti, amely hat hónapos szerződéssel alkalmazza őket azon ígéret mellett, hogy török állampolgárságot fognak kapni.
Ezzel felmerül a kérdés, hogy az ENSZ pénzét használják-e ezen terrorcsoportok finanszírozására.
Törökországot már régóta vádolják dzsihádista csoportok – köztük az Iszlám Állam – támogatásával.
Törökország volt az iraki Iszlám Államtól származó olaj legfőbb felvásárlója. Oroszország 2015-ben azzal vádolta Erdogant és családját, hogy személyesen profitáltak a bűnös olajkereskedelemből.
A vádak szerint a török erők fegyvereket, felszerelést és kiképzést is biztosítottak az Iszlám Államnak és más iszlamista terrorcsoportnak.
forrás: Morning Star