EP képviselők támogatták tegnap a rendszerváltó zavargásokat tegnap, egy nappal azután, hogy Caracas kilépett az „intervencionista” Amerikai Államok Szervezetéből (OAS).
Az Európai Parlament olyan javaslatot fogadott el, amely „határozottan elutasítja a venezuelai biztonsági erők, valamint az irreguláris fegyveres csoportok brutális elnyomó eszközeit a békés tüntetők ellen.”

Az EP szerint ez egy “békés” venezuelai, ellenzéki tüntetés
A kormányellenes tüntetéseknek eddig 29 halálos áldozata van, közülük négyet okoztak a biztonsági erők, és a felelősöket le is tartóztatták.
Legalább öt embert igazoltan az ellenzéki Demokratikus Egység Kerekasztal (MUD) koalíció támogatói öltek meg, ötöt ismeretlen elkövetők, valamint kilencen saját akcióik áldozatai lettek.
Az EP képviselők követelték a „politikai foglyok” szabadon bocsátását is, köztük a Népi Akarat párt vezetőjét, Leopoldo Lopezt, akit 2015-ben ítéltek el az előző évi zavargások kirobbantásáért.
A 2014-es „Guarimba” nevű, ellenzéki erőszakhullám során 43-an haltak meg. Azt is követelték, hogy Venezuela engedje be az EU „humanitárius segélyét” és adjon lehetőséget külföldi csoportoknak, hogy elérjék „a társdadalom leginkább sújtott szektorait.”
Ellenben Samuel Moncada venezuelai külügyminiszter-helyettes kijelentette: „Az erőltetett segély nem segély, hanem teher.”
Az EP képviselők azt is szeretnék, ha a Legfelsőbb Bíróság visszavonná a Nemzetgyűlés felfüggesztését. Három képviselőt kizártak szavazási csalás miatt.
Az EP szavazás egy nappal azután történt, hogy Delcy Rodriguez venezuelai külügyminiszter közölte, hogy kormánya megkezdi a kétéves folyamatot, hogy elhagyja a Washington bázisú OAS szervezetét.
Közölte, hogy a visszavonulást Luis Almagro „elhajló” OAS főtitkár provokálta ki, valamint a tagállamok egy „kisebbségi frakciója”, amely felfüggesztené Venezuelát, hogy támogassa a MUD követeléseit.
Közölte, hogy Nicolas Maduro elnök közzétesz egy levelet az OAS-nek, melyben kijelenti, hogy „Venezuela nem fog részt venni semmilyen tevékenységben, amely az intervencionizmust támogatja.”
Felszólította a nemzetközi közösséget és a médiát, hogy vessen véget a venezuelai elleni „brutális elhajlásnak” és ítéljék el a „puccsista és szélsőséges elemeket, amelyek erőszakot és intervenciót akarnak, összhangban olyan kormányokkal, amelyek követik a washingtoni utasításokat.”
Kuba 1962-ben vonult ki az OAS-ből az 1959-es szocialista forradalom után, azóta az OAS-t az Egyesült Államok „gyarmatügyi minisztériumának” nevezik.
Evo Morales bolíviai elnök közölte, hogy hazája folyamodványa az OAS következő ciklusi elnökségéért a „legjobb teret teremtheti meg a birodalom elleni felszólalásra.”
Morales az OAS-t szintén „a puccs eszközének” nevezte Venezuelában.
forrás: Morning Star