Az ENSZ munkaügyi ügynöksége szerint világszerte kb. 50 millió ember élt a múlt év végén modern rabszolgaságban – vagy kényszermunka vagy kényszerházasság miatt -, ami 25%-os ugrás az 5 évvel ezelőtti jelentéshez képest.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) és partnerei rámutatnak az olyan aggasztó trendekre, mint a kényszermunka alá vetett négyből egy embert érintő szexuális kizsákmányolás, amely a szegényeket, nőket és gyermekeket sújtja leginkább.
Az ILO – együtt az ENSZ Nemzetközi Migrációs Szervezetével (IOM) és a Járj Szabadon alapítvánnyal, amely a modern rabszolgaságra fókuszál – jelentette, hogy 2021 végére 28 millió ember volt kényszermunkában és 22 millióan kényszerházasságban.
A hétfőn kiadott jelentés szerint 10 millióval emelkedett a modern rabszolgaságban élők száma az előző, 2017-es jelentés óta, amely az egy évvel korábbi adatokat vette figyelembe. A kényszerházasságok egyedül kiteszik az emelkedés kétharmadát – közölték.
Grace Forrest, a Járj Szabadon alapító igazgatója közölte, hogy a növekedés durván annyi, mint Görögország lakossága.
És ez az 50 milliós adat – közölte – „kétségtelenül konzervatív, mivel vannak rések a gyermekházasságtól a gyermekmunka legrosszabb formájáig. Szóval ez csak az alapvonala ennek a becslésnek a világszerte modern rabszolgaságban élő emberekről.”
A rendelkezésre álló adatok alapján az ILO és partnerei növekedést tapasztaltak a gyermekházasságok és a kényszerházasságok területén olyan országokban, mint Afganisztán, Banglades, Kongó, Egyiptom, India, Uganda és Jemen. De a jelentés szerint a gazdagabb országok „sem mentesek” a problémától, mivel négyből egy kényszerházasság a felső vagy közepes jövedelmű országokban történik.
A kapitalizmus olyan válságai, mint a koronavírus járvány, a klímaváltozás és a fegyveres konfliktusok aládúcolták a szélsőséges szegénység, a nem biztonságos migráció és a nemi alapú erőszak kockázatait az elmúlt években, amely kockázatnövekedést jelent a modern rabszolgaság minden formája számára.
Mindent összevetve, a kényszerházasságok kétharmada az ázsiai-csendes-óceáni régióban történik, amely a világ leglakottabb területe – de a fejenkénti legnagyobb szám az arab országokra jellemző, ahol 1000 emberből közel öten élnek kényszerházasságban.
A kényszermunkások esetén nyolcból egy gyermek, és felüket szexuális üzleti célokkal zsákmányolják ki.
A modern rabszolgaság „ember által teremtett probléma, amely kapcsolódik mind a történelmi rabszolgasághoz, mind a jelenben fennálló strukturális egyenlőtlenséghez,” – közölte Forrest, miközben az ILO vezetője szélesebb erőfeszítésekre szólított fel az ez elleni küzdelemhez.
Guy Rider, az ILO főtitkára felkért egy „minden kezet az asztalra” megközelítésre, kifejezve, hogy a „szakszervezetek, a munkáltatói csoportok, a civil társadalom és a hétköznapi emberek mind kulcsfontosságú szerepet játszanak ebben.”
forrás: Morning Star