Orosz hosszútávú bombázók szálltak fel az iráni Shahid Nojeh légi bázisról tegnap, hogy csapást mérjenek Szíriában Deir el-Zour-ban, Aleppo-ban, és Idlib tartományban.
Moszkva még nem használta más országok területét a Közel-Keleten a szíriai hadműveleteihez, amelyben Bashar al-Asszád elnök erőit támogatja közel egy éve.
Az orosz minisztérium közölte, hogy Szu-34-es és Tu-22M3 bombázók támadták az Iszlám Állam és a Nusra Front fegyvereseit Aleppo-ban, csakúgy mint Deir el-Zour és Idlib tartományban, elpusztítva öt lőszerraktárat, kiképzőtáborokat és három parancsnoki posztot.
A Nusra az al-Qauda szíriai szárnya, bár a csoport legutóbb bejelentette, hogy Levantei Hódító Frontra változtatja a nevét, azt állítva, hogy ezzel elvágják kötelékeiket a globális terrorhálózattal, hogy elkerüljék az oroszok és amerikaiak vezette légicsapásokat.
Oroszország és az Egyesült Államok mindketten kirakatrendezésnek tekintik és figyelmen kívül hagyják a névváltoztatást.
Az orosz bejelentés Szergej Sojgu védelmi miniszter hétfői nyilatkozatát követte, amelyben kijelentette, hogy Moszkva és Washington közel került egy megállapodáshoz Szíriával kapcsolatban, hogy segítik egymást az aleppoi helyzet megoldásában.
Sojgu közölte, hogy a megegyezés „közös alapokat keres és megkezdi a közös harcot e terület békéjéért,” hozzátéve, hogy az orosz képviselők „nagyon aktív fázisában vannak az amerikai kollégáikkal való párbeszédben.”
Oroszország korábban kritizálta az Egyesült Államok vonakodását, hogy meggyőzze a szíriai ellenzéki csoportokat, amelyeket támogat, hogy vonuljanak ki a Nusra által ellenőrzött területekről.
Ali Shamkhani, Irán Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsának titkára tegnap közölte, hogy Teherán és Moszkva megosztják a „kapacitásaikat és lehetőségeiket” az Iszlám Állam elleni küzdelemben.
„Az Irán, Oroszország és Szíria, valamint az ellenállási front (Hezbollah) közti konstruktív és kiterjesztett együttműködéssel a helyzet nagyon szorulttá válik a terroristák számára, és a folyamat folytatódni fog a teljes megsemmisítésükig,” – közölte.
Vlagyimir Komojedov admirális, a fekete-tengeri flotta korábbi parancsnoka, a Duma képviselője tegnap közölte, hogy az iráni létesítmények használata a repülési időt erősen csökkenti, és ez jó mód Oroszország számára, hogy csökkentse költségeit.
Hozzátette, hogy a „a Tu-22-es repülések iráni indítása kevesebb üzemanyagot és nagyobb bombaterhet jelent.”
forrás: Morning Star