Francis Suarez, Miami polgármestere amerikai légicsapást követelt, hogy elérjék a rendszerváltást a szocialista szigeten.
A Fox News jobboldali televíziós csatornának adott interjújában beszélt, amikor felszólította az Egyesült Államok haderejét, hogy Havannát bombázza, idézve az úgy nevezett „humanitárius intervenciók” korábbi példáit.
„Amit most azonnal meg kell fontolnunk, az egy potenciális koalíciós katonai akció Kubában, hasonlót, ami történt a republikánus és demokrata kormányok alatt,” – közölte Suarez, felidézve az 1989-es amerikai inváziót Panamában.
Azt az intervenciót a nemzetközi jog megsértéseként ítélte el az ENSZ és az Amerikai Államok Szervezete.
A Közép-Amerikai Emberi Jogi Bizottság szerint 2000-3000 civilt öltek meg az invázió során, bár ezt Washington tagadja és csak 202 áldozatot ismernek el.
Suarez addig ment, hogy megemlítette „Oszama Bin Laden pakisztáni kiiktatását” 2011-ben.
Szintén említette Bill Clinton 1999-es katonai akcióját Jugoszlávia ellen a koszovói háború során, amelyet „humanitárius kérdésekbe légicsapásokkal való beavatkozásként” említett.
Mikor rákérdeztek, hogy Suarez felszólít-e Kuba elleni légicsapásokra, közölte, hogy „ez olyan opció, amelyet meg kell vizsgálni, nem pedig olyan, amelyet el kell vetni és lesöpörni az asztalról.”
Hozzátette: „Számos változat van, amit a hadsereg megtehet, de ez olyan, amit meg kell tárgyalni, és potenciális opcióként kell kezelni, ráadásul van számos más opció is, amelyet meg kell tárgyalni.”
A floridai Miamit régóta Kuba destabilizálásának bázisaként használják, ahol gazdag száműzöttek tervezik a szocialista kormány megbuktatását.
Havanna figyelmeztetett, hogy a külső elemek kihasználják a gazdasági helyzetet, hogy viszályt szítsanak, de közben óriási tüntetések is zajlottak a kubai forradalom támogatására.
Sokan csak legyintettek Joe Biden amerikai elnök aggodalmának kifejezésére a kubai nép iránt, mivel az képmutatás, hiszen folytatja a hat évtizede fenntartott amerikai blokádot, amely eddig 754 milliárd dollárral károsította meg a gazdaságot 1959 óta.
Bruno Rodriguez kubai külügyminiszter közölte, hogy a globálisan divattá váló #SOSCuba hashtag Floridából származik és olyan digitális felületek terjesztik, amelyek drága eszközöket használnak.
forrás: Morning Star