A gázai halottak száma ma meghaladta a 10 000-et, miközben Izrael folytatja a terület könyörtelen bombázását.
Az áldozatok közül 4 100 gyermek.
A halálos áldozatok megdöbbentően magas száma akkor került nyilvánosságra, mikor a belga rakodómunkások beváltották korábbi ígéretüket, és megtagadták az Egyesült Államokból Izraelbe tartó katonai felszerelés-szállítmány feldolgozását.
A gázai egészségügyi minisztérium szerint a meggyilkolt palesztinok száma jelenleg 10 022, köztük 4 104 gyermek.
Bár Joe Biden amerikai elnök vitatta az izraeliek által megölt palesztinok számát, a gázai egészségügyi minisztérium nyilvánosságra hozta az egyes személyek nevét és személyi számát, hogy hitelesítse az adatokat.
De több ezren rekedtek vagy haltak meg az összeomlott épületek romjai alatt, ami azt jelenti, hogy a halottak száma valószínűleg sokkal magasabb.
Noha a hírek szerint 1400 izraelit is megöltek a Hamász október 7-ei, meglepetésszerű terrortámadása óta, a példátlanul sok palesztin haláleset világszerte tűzszünet követeléseit váltotta ki.
Kate Hudson, a Nukleáris Leszerelési Kampány főtitkára azt mondta: „Tűzszünetnek kell lennie. A gyilkolásnak véget kell vetni. Soha nem volt még fontosabb a közvélemény tömeges kifejezése, hogy kormányunkat arra kényszerítse, hogy vessen véget ezeknek a haláleseteknek a támogatásának.
„Arra kérek mindenkit, hogy csatlakozzon a jövő szombati felvonuláshoz, amely tűzszünetre szólít fel. Nincs katonai megoldás erre a szenvedésre.”
Diane Abbott brit parlamenti képviselő a következőket mondta: „Gázában mészárlás folyik. Szégyellnie kell magát minden politikusnak, aki kiáll amellett, hogy megtagadja a tűzszünet támogatását.”
Az Al Jazeera ma megjelent cikkében Jeremy Corbyn, észak-islingtoni parlamenti képviselő kijelentette: „Azonnali tűzszünetre van szükségünk, amelyet a Nemzetközi Büntetőbíróság sürgős vizsgálata követ” az izraeliek által elkövetett háborús bűnök ügyében.
Fiona Edwards, a Nem a Hidegháborúra szervezettől közölte: „Növekvő és elsöprő globális többség van az azonnali tűzszünet mellett.
„Csak az Egyesült Államok politikai, diplomáciai és katonai támogatásának és lakájaiknak, mint például a brit kormánynak, köszönhető, hogy Izrael folytathatja a napi mészárlásait Gázában.”
A szombati, 300 ezres washingtoni tiltakozást követően, amely minden idők legnagyobb amerikai demonstrációja volt a palesztinokkal való szolidaritás jegyében, Manolo De Los Santos, a People’s Forum ügyvezető igazgatója kijelentette, hogy a számok „új szakaszt jelentenek a Palesztina felszabadításáért folytatott küzdelemben”.
Mintegy 800 000 ember hajtotta végre az izraeli katonai parancsot, hogy meneküljenek Gáza déli részébe, ennek ellenére sok evakuált is tűz alá került az izraeliek részéről.
Mintegy 2000 ember sétált végig Gáza észak-déli főútvonalán vasárnap, sokan csak azt cipelték, amit a karjukban el tudtak vinni.
„A gyerekek először láttak tankokat. Ó, világ, könyörülj rajtunk” – mondta egy palesztin férfi, aki nem volt hajlandó elárulni a nevét.
Mintegy 1,5 millió palesztin, vagyis Gáza lakosságának körülbelül 70 százaléka hagyta el otthonát a háború kezdete óta.
A megmaradt élelem, gyógyszer, üzemanyag és víz elfogyott.
Az ENSZ által működtetett iskolák, amelyeket ideiglenes menedékházakká alakítottak, túllépték a férőhelyeket, sokan kint alszanak az utcán.
De még ezeket az ENSZ által működtetett létesítményeket is támadás érte az izraeliek részéről.
A múlt héten az ENSZ Palesztin Menekülteket Segítő és Munkaügyi Ügynöksége, Philippe Lazzarini főbiztos azt mondta, hogy 72 alkalmazottja meghalt.
Hozzátette, hogy a kollégák súlyos vesztesége ellenére munkatársai „továbbra is elkötelezettek amellett, hogy mindent megtegyenek a gázai lakosság támogatása érdekében”.
Az izraeli támadások kezdete óta harmadszor blokkolták az izraeliek a mobiltelefon- és internetszolgáltatást vasárnap este.
A segélyszervezetek dolgozói szerint a kimaradások miatt a civilek számára még nehezebbé teszik biztonságba vonulni, vagy akár a mentőket hívni.
Izrael eddig visszautasította a tűzszünetre irányuló nyomást, főleg a globális déli nemzetek részéről.
Elutasította az Egyesült Államok azon javaslatát is, hogy szüneteltesse a támadásokat a humanitárius segélyszállítmányok és a Hamász által elfogott 240 fogoly egy részének szabadon bocsátása érdekében.
Ehelyett Izrael fokozta támadásait, és hétfőn azt állította, hogy erői elvágták Gáza északi részét az ostromlott terület többi részétől, és egyik napról a másikra 450 célpontot találtak el, miközben a szárazföldi csapatok elfoglalták a Hamász egy részét.
A gázai övezet pusztítása a foglalkoztatást is óriási mértékben megviselte.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet ma közzétett jelentésében legalább 182 000 munkahely szűnt meg Gázában az izraeli bombázás október 7-i kezdete óta.
Az ILO arab államokért felelős regionális igazgatója, Ruba Jaradat elmondta, hogy a jelenlegi válság „hatalmas károkat okozott a munkahelyeknek és a vállalkozásoknak, ami még sok éven át érezhető lesz”.
Eközben a belgiumi rakodómunkások váltották be ígéretüket, hogy nem kezelnek semmilyen Izraelbe tartó fegyverszállítmányt.
Az ország keleti részén, Európa egyik legfontosabb légiforgalmi csomópontjában, a Liege-i repülőtéren dolgozók vasárnap elutasították az amerikai fegyverszállítást Tel-Avivba.
A tiltakozásban a reptér minden szakszervezete részt vett, köztük a CNE, Setca, Transcom és UBT szervezetek.
A szakszervezetek azt állítják, hogy bizonyítékuk van rá, hogy már hetek óta érkeznek Liege-en keresztül az amerikai fegyverszállítmányok.
A szakszervezetek közleményt adtak ki, hogy “nem vállalnak bűnrészességet háborús bűncselekményekben, amelyeket az Izraelbe és Palesztinába tartó árukkal követnek el.
forrás: Morning Star