Bármilyen extra pénz, amit a béremelésből kapunk, a hitelkártya kifizetésére megy majd” – mondja Antonia, az RCN (Királyi Ápolói Kollégium) egyik tagja.
Angliai RCN ápolói szakszervezet tagjai súlyos csapást mértek a munkáspárti egészségügyi miniszterre, Wes Streetingre. Kétharmados többséggel elutasították a kormány 5,5 százalékos bérajánlatát hétfőn.
Rekordmennyiségű, 145 ezer ápoló szavazott, ami jól mutatja az ápolók dühét a hosszú évek óta tartó megalázó bérajánlatok és a romló morál miatt.
Nicola Ranger, az RCN főtitkára levelet írt Streetingnek, amelyben így fogalmazott: „Alapvető változást látunk az ápolók elszántságában, hogy kiálljanak magukért, pácienseikért és az NHS-ért.”
Antonia, egy ápoló Anglia déli partjainál, elmondta, hogy a fiatal orvosok 22 százalékos béremelése inspirálta az ápolókat arra, hogy ők is küzdjenek. „Ha ők meg tudták csinálni, mi miért ne tehetnénk meg?” – mondja.
„Egyáltalán nem irigyeljük őket. Inkább lenyűgöz minket a sztrájkjuk, és azt hiszem, ez egy kis bátorságot adott az ápolóknak is.”
Antonia szerint az ápolók dühének fő oka a bérek. „A legtöbbünknek a béremelésből származó pénz a hitelkártya kifizetésére fog menni” – mondta. „És még mindig pluszműszakokat kell vállalnunk, hogy kifizessem a számlákat.”
De szerinte az igazán súlyos probléma a személyzeti válság.
„Az elmúlt év során több mint 40 000 ápoló hagyta el az NHS-t Angliában. Az ápolók nagyon ki vannak akadva a létszámhiány miatt, ami ebből adódik.”
„Az RCN jogosan kampányol azzal, hogy a „biztonságos személyzet életeket ment.” Tudjuk, hogy egy 5,5 százalékos emelés nem fogja megakadályozni az ápolók korai kilépését a szakmából, és nem fog új embereket vonzani.”
„Az ápolók érzelmei most egyértelműek. Streetingnek figyelembe kell vennie ezt, és találkoznia kell velünk, ahogy a rezidensekkel is tette.”
Az RCN ápolóinak döntése különbözik az összes többi egészségügyi szakszervezetétől. A legtöbbjük nemrég bejelentette, hogy a konzultációik után elfogadták a kormány bérajánlatát. De ez nem jelenti azt, hogy a küzdelem véget ért.
A Unite szakszervezet tagjainak 35 százaléka elutasította az 5,5 százalékos ajánlatot – annak ellenére, hogy maga a szakszervezet nem tett javaslatot arra, hogyan szavazzanak.
Nina, egy egészségügyi dolgozó és szakszervezeti aktivista a közép-angliai térségből, a Socialist Workernek elmondta, hogy „nem lepte meg” a nagy számú elutasító szavazat.
„A legtöbb ember, aki tudja, mi történt a bérükkel, munkafeltételeikkel az elmúlt másfél évtizedben, tudja, hogy az ajánlat szemét volt” – mondta. „Az eredmény azt mutatja, hogy sokan inspirálódtak a tavalyi bérharcból, és folytatni akarják.”
De Nina szerint nem mindenki érzi így. „Sokan azt gondolják, hogy ha harcolunk, akkor „kapzsinak” bélyegeznek minket” – mondta.
„És minket fognak okolni azért, hogy megszüntették a nyugdíjasok téli fűtési támogatását.”
„Úgy gondolom, a Unite is elég nagy mértékben hagyta magát befolyásolni ezzel az érveléssel.”
„De a nem szavazatok aránya azt mutatja, hogy valójában a tagjaink nagy része militánsabb, mint ahogy a vezetőink gondolják.”
A hatalmas Unison szakszervezetben sokkal kevesebben szavaztak az ajánlat ellen – kevesebb mint 23 százalék.
De ez nem jelenti azt, hogy ott nincs harci kedv. A Unison már régóta küzd a bérbesorolásokért, és már több ezer nagyobb bérnövelést nyert, akár öt évre visszamenőleg is.
A szakszervezet ezeket a küzdelmeket másokkal együtt szervezte, amelyben az egészségügyi dolgozók is részt vettek, akiket külső vállalkozók foglalkoztattak.
Az NHS sztrájkok mögött húzódó düh továbbra is létezik – és ez még könnyen a Munkáspárt arcába robbanhat.
forrás: Socialist Worker