A török hadsereg fegyveres drónjainak rakétáit a német TDW fegyvergyár fejleszti, valamint eladták a termelési licenszet Törökországnak.
A TDW majdnem 300 ezer eurót zsebelt be Törökországtól az úgy nevezett “gyilkos rakétarendszer” terveiért.
Mivel az észak-szíriai Afrin török megszállása sérti a nemzetközi jogot, a német szövetségi kormány kinyilvánította, hogy csökkenti a törököknek szánt fegyvereladásokat. Bár a szövetségi kormány lépései a törököknek szánt fegyverembargót követelő széles felhívásokkal szembesülve is tisztán szimbolikus maradtak. A Berlin és Ankara közti “fegyverbarátság” a következő hetekben és hónapokban egyre tovább mélyült. Ezt mutatja testvérpártunk, a német Die Linke frakciójának kérdésére adott válasz a szövetségi kormány részéről a fegyverszállításokról.
A válaszban a Gazdasági Minisztérium kijelenti, hogy két fegyverszállítási szerződést hagytak jóvá a TDW és a török állam között. Mindkét szerződés teljes költsége 290 ezer euró.
A TDW egyike a rakétarendszerek európai fejlesztőinek. A cég leányvállalatai működnek még Franciaországban és Olaszországban. Az ANF híroldal kutatásai szerint a TDW – a német szövetségi kormány jóváhagyásával – vállalta a feladatot az OMTAS rakéták robbanófejeinek tervezésére, amelyet az Erdogan kormány “helyben előállítottként” tálalt.
A TDW által fejlesztett robbanófejekkel az OMTAS rakétákat a török katonai drónok fogják szállítani, és képesek lesznek négy kilométerről éjjel és nappal eltalálni mozgó célpontokat is. A TDW olyan technikával is felszerelte őket, hogy akár kilövés után is célpontot tudjanak változtatni.
Az OMTAS rakétákat kilövőkről és drónokról is indíthatják. A TDW ellen keményen tiltakoztak békeaktivisták Németországban, mivel “gyilkos rakétákat” állítanak elő Törökország és más diktatúrák számára. Ezen rakéták lehetővé teszik a törvényen kívüli, drónok általi kivégzéseket. A TDW vállalat bajorországi központja folyamatosan robbanófej licenszeket ad el külföldi vállalatoknak, köztük a török ROKETSAN-nak is.
A licensz megfizetésével a török állam annyi TDW technológiával előállított rakétát állíthat elő, amennyit csak akar. Ezen módszerrel a német vállalatok könnyedén szerezhetnek pénzt a szövetségi kormány kontrollja nélkül. A Berlini Transzatlanti Biztonsági Információs Centrum (BITS) rámutat, hogy a TDW fegyver- és lőszerexportja egyben német felelősség is. A jelentés szerint a Németországban előállított és fejlesztett fegyverek hozzájárulnak világszerte számos ember halálához. Az ezen cégek által előállított, irányított rakéták akár bunkereket is át tudnak törni, így még több ember halálát okozhatják.
Most vált ismertté, hogy 2018. március 14-e és június 30-a között az új merkel kormány öt fegyvereladást hagyott jóvá 418,279 euró értékben. 2018. január elseje és március 14-a között, azaz az Afrin elleni illegális támadás és megszállás fázisában a német kormány 34 fegyvereladást hagyott jóvá 10 millió euró értékben Törökország számára. Tavaly 138 fegyvereladás történti az ankarai rezsim felé 34 millió euró értékben. 2016-ban ez a szám 83,9 millió euró volt.
Kétségtelen, hogy a csökkenő fegyvereladások az Erdogan rezsim számára nem az egyre inkább elnyomó török állam kritikájából adódó félelem miatt történtek. Ez annak eredménye, hogy a legtöbb exportot olyan licensz egyezményekkel helyettesítették, mint amelyet a TDW-vel kötöttek. Mivel Törökország saját maga állíthatja már elő fegyvereit, csökkentheti az importját.
forrás: ANF