A népi tüntetések megállították neoliberalizmus támadásait Latin-Amerikában – közölte tegnap az Ecuadori Őslakos Nemzetiségek Konföderációja.
A „régóta elnyomott” munkásosztály most „egységesen áll ki” közös harcában az emberiségért – jelentette ki az ország legnagyobb őslakos szervezete.
A szervezet rendezte azokat a tüntetéseket, amelyek megbénították a fővárost, Quito-t, és arra kényszerítették a kormányt, hogy visszaállítsák az üzemanyag támogatást, amelyet múlt héten nyirbáltak meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hiteléért cserébe.
Hétfőn számos őslakos szervezet nyílt levélben utasította el az IMF követeléseit, mivel „megsérti az ecuadori nép jogait”, és nem az ő érdekükben működik.
A szervezet rámutatott, hogy Haitin szintén tüntetések folynak a szociális ellátás hiánya, a benzinhiány és a növekvő infláció miatt, valamint az emberek dühösek a kolumbiai Ivan Duque Marquez, a Demokratikus Közép elnökének korrupciói miatt, amely jelzi, hogy a szélirány most megváltozott Dél-Amerikában.
Múlt héten több ezer kormányellenes aktivista csapott össze a rendőrséggel a haiti fővárosban Port-au-Prince-ben, miután felvonultak Jovenel Moise elnök házánál.
Szeptember végén legalább öt diák megsérült a korrupcióellenes tüntetések során a kolumbiai Bogotában. A túlzott rendőri erő használata további szolidaritási tüntetéseket szült.
A népi tüntetések erőszakos elnyomása jelentősen növekedett, mióta Duque elnök átvette hivatalát 2018 augusztusában.
Közben Chilében is tömeges demonstrációk kezdődtek a megélhetési költségek jelentős drágulása és az egyre szélesebb egyenlőtlenség miatt, amely miatt Sebastian Pinera elnök szükségállapotot hirdetett.
Legalább 11 embert öltek meg, amikor a kormány „háborút” hirdetett az aktivisták ellen.
A hétvégi argentin választások közvélemény-kutatásai szerint a jobbközép Mauricio Macri veszíteni fog a peronista Alberto Fernandezzel szemben, aki az augusztusi első fordulóban már súlyos csapást mért rá.
forrás: Morning Star