Az exit poll adatok szerint az okinavaiak az új henoki amerikai bázis ellen szavaztak.
A szavazás jogilag ugyan nem kötelezi Shinzo Abe japán kormányát, aki közölte, hogy az új amerikai bázis építése meg fog történni, akár akarják az okinavaiak, akár nem.
Ellenben ez nyomást gyakorol a békeaktivisták oldaláról, és arra ösztönzi az okinavai kormányt, hogy számos lehetőséggel késleltesse vagy gátolja az építkezést, amely az év végén kezdődik a talajmunkálatokkal.
Denny Tamaki okinavai kormányzót azért választották meg, mert ígéretet tett rá, hogy leállítja a bázis építését.
A kormányzó egy japán anya és egy amerikai tengerészgyalogos gyermeke, aki elhagyta a családot, ezért magát az erős amerikai jelenlét szigetre gyakorolt negatív hatásának képviselőjeként aposztrofálja.
A területet a szociáldemokraták és a Japán Kommunista Párt koalíciója kormányozza, amely követeli, hogy az amerikai katonák hagyják el az országot.
Az amerikai tervek szerint felépítik a Henoko bázist, hogy bezárják a jelenlegi Futenma támaszpontot, amely rendkívül népszerűtlenné vált, mikor amerikai katonák 1995-ben megerőszakoltak egy 12 éves kislányt.
A bázis egyik amerikai munkását 2017-ben börtönözték be egy helyi nő megerőszakolása és meggyilkolása miatt, de felhördülést váltott ki, hogy ugyanezen évben egy 61 éves helyi férfit gázolt halálra egy részeg amerikai tengerészgyalogos.
De a békeaktivisták azt akarják, hogy az amerikai jelenlét szűnjön meg, ne csak áthelyezzék.
„Túl sok amerikai katona van itt,” – mondja a riportereknek egy helyi kocsmáros. „Az emberek többsége el fog menni, hogy a tervek ellen szavazzon.”
A tüntetők között vannak kajakosok is, akik gátolják az építéshez szükséges hajókat.
Jelenleg 50 ezer amerikai katona állomásozik Japán területeken, amely Washington szerint acélgyűrű a rivális Kína körül.
A környezetvédők szerint a Henoko bázis megépítése elpusztítja a ritka korallfajokat és a dugong nevű ritka tengeri tehén kihalásához is vezethet.
forrás: Morning Star