Lengyelország, 2023. március 14: Justyna Wydrzyńska, a női jogi aktivistát nyolc hónap közösségi szolgálatra ítélték, mert segített egy kényszerhelyzetben lévő nőnek, hogy abortusza lehessen.
Justyna tagja az Abortion Dream Team abortusz jogokat védő szervezetnek. 2020-ban segített egy nőnek, aki egy erőszakos kapcsolatban volt, hogy hozzájusson abortusztablettákhoz. A nő férje elkobozta a tablettákat és feljelentette Justynát a rendőrségen.
Ez az első eset Európában, amikor egy abortusz jogi aktivistát elítéltek azért, mert segített valakinek hozzájutni abortusz ellátáshoz. Justyna ítélete veszélyes precedenst teremt az EU-ban és azon túl.
María Eugenia Rodríguez Palop, a Baloldal EP képviselője (Podemos, Spanyolország) így nyilatkozott: „Justyna elítélése Lengyelországban azért, mert segített egy nőnek az abortuszhoz való jogához való hozzáférésben, az emberi jogok megsértése és cinikus kísérlet arra, hogy megakadályozzák a nőket, hogy segítsenek más, kényszerhelyzetben lévő nőknek. Teljes támogatásunkat tolmácsoljuk Justyna és azok felé, akik bátran kockáztatják életüket a szexuális és reproduktív jogok védelmében. Az abortusznak alapvető jognak kell lennie az EU-ban, és keményen fogunk dolgozni azért, hogy ezt elérjük.”
Ez az ítélet veszélyezteti a szexuális és reproduktív egészség és jogok védelmezőinek munkáját. Az abortuszt akaró nők életét pedig veszélyezteti. Az All of Us, az Európai Parlament pártokon átnyúló pro-choice hálózaza, által szervezett sajtótájékoztatón felszólaló Justyna Wydrzyńska így fogalmazott: „Tegnap hallottam, hogy bűnös vagyok, mert segítettem egy másik személynek az abortuszhoz való jogához való hozzáférésben. Nem érzem magam bűnösnek. Tudom, hogy helyesen cselekedtem. Továbbra is támogatni fogom a többi nőt, nem félek az ítélettől. A politikusok megpróbálják befognia szánkat, de mi nem félünk.”
Wydrzyńska csak azon számos lengyel nő egyike, aki ellen vádat emeltek az abortuszjogokért való küzdelem miatt. Lengyelország rendelkezik az EU-ban a legszigorúbb abortusztörvényekkel. A 2020 októberében életbe lépett de facto abortusztilalom katasztrofális hatással volt az abortuszt kereső nőkre és a jogvédőkre Lengyelországban.
Marta Lempart, az Össz-lengyelországi Női Sztrájk aktivistája és alapítója elmondta: “A legveszélyesebb dolog Lengyelországban az, ha a női jogokat és emberi jogokat leválasztják a demokrácia “magjáról”. Mi, aktivisták, továbbra is harcolunk a törvényes abortuszért, de arra van szükségünk, hogy az EU hangja a jogállamiságról és a bírói függetlenségéről szóljon.”
Az abortusztilalom halálos következményekkel jár. Eddig legalább hat nő halt meg abortusz-ellátás megtagadása miatt Lengyelországban. Az abortuszhoz való hozzáférés megtagadása a nők elleni erőszak formája. Az ingyenes, biztonságos és törvényes abortusznak minden nő számára elérhetőnek kell lennie az EU-ban. Mivel ez a döntés valószínűleg pezsdítő hatással lesz azokra, akik segíteni akarnak a nőknek, az EU-nak cselekednie kell annak érdekében, hogy megvédje azokat a nőket, akik a nőkért harcolnak.
Malin Björk baloldali EP-képviselőnk (svéd Baloldali Párt) azt mondta: “Most fontosabb, mint valaha, hogy szolidaritást mutassunk és összefogjunk az összes bátor aktivistával és emberi jogivédővel Lengyelországban. A de facto abortusztilalmat az ország illegitim alkotmánybírósága hozta létre, és ez önmagában sérti a jogállamiságot. Az EU-nak cselekednie kell. Nem lehet ilyen igazságszolgáltatási rendszerünk az EU-ban.”
EP Baloldal frakció