Washington felkorbácsolja a feszültséget néhány nappal a nicaraguai elnök- és parlamenti választás előtt, mikor újabb szankciókat és büntető intézkedéseket helyezett kilátásba a baloldali kormányzatú ország ellen.
A kétpárti Renacer törvényt 387:35 szavazataránnyal fogadták el szerda este, amelyet majd megküldenek Joe Biden elnöknek, hogy érvényesítse.
A várakozások szerint nem sokkal a vasárnapi választások előtt mutatják be a törvényt, így nyomást gyakorolva Daniel Ortega elnökre és sandinista kormányára.
A szenátus külügyi bizottsága már üdvözölte a drákói és reakciós törvényt.
Bob Menendez szenátor közölte, hogy büszke, hogy látja a republikánusok és demokraták egységét a “diktátor megkoronázása” ellen.
De az amerikai háborúellenes Code Pink csoport ezt úgy jellemezte, mint “tervrajzot a nicaraguai rendszerváltáshoz a gazdaság megszorításával.”
Közölték, hogy a törvény “a jövőbeni kormányzatok számára olyan legális keretet teremt, amely szélesebb szektorszintű szankciókat és több puccskísérlet igazolását teszi lehetővé.”
A törvény a kormányzati tisztviselőket, Ortega rokonait, a rendőrség, hadsereg és a legfelsőbb választási bizottság tagjait támadja, valamint “a Sandinista Felszabadítási Front párttagjait és választott képviselőit, valamint családjaikat.”
Szintén javasolja, hogy az Egyesült Államok kormánya vizsgálja felül Nicaragua részvételét a Közép-Amerikai Szabad-kereskedelmi Egyezményben, amely 1,5 milliárd dollárt hoz az ország számára csak a textilexportból.
A nicaraguaiak várhatóan ismét elsöprően Ortegára és a sandinistákra szavaznak a vasárnapi választáson.
Az M&R Consulting választás előtti felmérése szerint a szavazatok 75,4%-át a Sandinista Nemzeti Felszabadítási Front (FSLN) kapja.
Az Egyesült Államok régóta küzd Ortega megbuktatásával. Az 1980-as években az USA brutális háborút viselt a demokratikusan megválasztott kormány ellen, miközben szélsőjobboldali halálosztagokat (kontrák) és bombamerényleteket pénzeltek, miközben lefölözték a közép-amerikai ország kikötőit.
Annak ellenére, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság 1986-ban bűnösnek találta az Egyesült Államokat a nemzetközi jog megsértéséért, mindmáig megtagadták a kárpótlás kifizetését.
A legutóbbi puccskísérlet 2018-ban történt, amikor több millió dollárt pumpáltak ellenzéki hírügynökségekbe, “civil” szervezetekbe és politikai szereplőkbe.
A Facebook szintén beszállt a választási csalásba, mely során két héttel a szavazás előtt már sandinista profilokat és oldalakat töröltek.
Ortega Washingtont terrorizmussal és a választások aláaknázásával vádolja.
forrás: Morning Star