Brazília több mint hét évtizede legsúlyosabb aszályát szenvedi el és az ország több mint felét érinti – jelentették ma.
Az ország körülbelül 59 százaléka szenved a történelmi aszály miatt.
Az Amazonas-medence folyói történelmi mélypontokat érnek el, és ellenőrizetlen emberi eredetű erdőtüzek pusztították el a védett területeket, füstöt terjesztve egy hatalmas kiterjedésű területen, ami a levegő minőségének romlásához vezetett.
„Ez az első alkalom, hogy az aszály az északi területektől egészen az ország délkeleti részéig ér” – mondta Ana Paula Cunha, a Nemzeti Katasztrófafigyelő és -előrejelző Központ kutatója múlt csütörtökön kiadott nyilatkozatában.
Hozzátette: „Ez a legintenzívebb és legszélesebb körű aszály a történelemben.”
Hétfő délután a füst miatt Sao Paulo 21 milliós városa a világ második legszennyezettebb levegőjét lélegezte be Lahore (Pakisztán) után, az IQAir, egy svájci légtechnológiai cég adatai szerint.
Körülbelül 1100 kilométerrel északra egy erdőtűz tombol a Chapada dos Veadeiros Nemzeti Parkban, amely Brazília egyik legismertebb turisztikai célpontja.
A park vezetője, Nayara Stacheski elmondta: „Ebben az évben a száraz évszak sokkal korábban kezdődött, mint a korábbi években, míg az esős évszak intenzív, de rövid volt.
„Az erős szél, az alacsony páratartalom és az extrém hőség mind súlyosbítja az erdőtüzet.”
Hétfőn egy ellenőrizetlen tűz volt egy távoli területen. Egy másik tüzet 80 tűzoltó kontrollált, két repülőgép támogatásával. Két másik tűz a park felé terjedéssel fenyegetett.
A Pantanal, a világ legnagyobb mocsárvidéke, a második legsúlyosabb tűzévet jegyezte fel.
Ebben az évben eddig Olaszország méretével megegyező terület égett le Brazíliában.
Több mint 1900 kilométerre Chapada dos Veadeirostól északkeletre az Amazonas és egyik fő mellékfolyója, a Madeira folyó új napi rekord alacsony vízszintet ért el Tabatinga városánál.
Az alacsony folyószintek miatt több tucat, csak vízen keresztül elérhető közösség vált elszigeteltté. Az egyik legnagyobb Filadelfia, amelyet 387 Tikuna törzsi család lakik.
Az aszály miatt a gyerekek szennyezett vizet isznak, ami betegségek növekedéséhez vezet, és az élelmiszer egyre ritkábbá válik, ahogy a termések elpusztulnak – mondta Myrian Tikuna helyi vezető az újságíróknak.
Azt mondta: „Ez valaha az Amazonas folyó volt. Most egy sivatag. Ha a helyzet tovább romlik, a népünk el fog tűnni. Most kezdjük felismerni az éghajlatváltozás súlyosságát.”
forrás: Morning Star