Újabb vírus ütötte fel a fejét: a sajtó pánikkeltése.
Ebben a sztoriban ugyanis a coronavirusnál ezerszer kártékonyabb az, amit nem csak a magyar, de az egész nemzetközi – és általában jobboldali – sajtó művel.
A coronavirusos történetnek három oldala van: egészségügyi, pánikkeltési és egy komoly uszítás.
Adott a klímaválság és háborúk tépázta világunk, amelyért nem más felelős, mint a globális kapitalizmus. Miközben Trump és az általa támogatott óriásvállalatok a brutális környezetrombolás gazdasági rendszere felé fordulnak el, Kínában naponta 36 szélerőművet állítanak fel. Miközben az Egyesült Államok és a neoliberális világrendje nem csak nagy ívben tesz a környezetre, de természetvédelmi területeket szüntetnek meg, hogy ott olajat termeljenek ki, Kínában 1 millió voltos villamos áramra váltanak, hogy környezetkímélőbb legyen annak eljuttatása a fogyasztókhoz (ez a szállítási feszültség, nem, ami a konnektorból jön). Miközben a kapitalista Trump kilépett a Párizsi Klímaegyezményből, a „kommunista” Kínában óriási mértékben szaporodnak a naperőművek, a zöld tetők és zöld városok. Kína is persze tett a globális klímaválságért, hiszen belekényszerült a kapitalista világ azon versenyébe, amely megoldhatatlanná teszi a problémát, hiszen egy tőkés sem akar szabadulni a profitjától és kiszállni ebből a mókuskerékből.
Egy olyan világban élünk, ahol a neoliberális és a fasisztoid sajtónak csak annyi marad, hogy kénytelen-kelletlen beszámoljon arról, hogyan követ el a neoliberális fasiszta Trump-rezsim különféle bűncselekményeket az emberiség ellen (koreai konfliktus, jemeni népirtás és éhezés, szíriai török invázió, iráni háborús fenyegetés, provokáció a Baltikumban és a Dél-kínai-tengeren, a menekültek elleni emberi jogsértések a mexikói határon, iskolai lövöldözések, rasszista rendőri erőszak…), nem is beszélve olyan szövetségesei ámokfutásairól, mint Merkel, Macron, Boris Johnson, Erdogan és Orbán.
De most végre a kínai „kommunistákat” is lehet sarazni, hiszen felütötte a fejét egy járvány, amely „mindnyájunkat pillanatok alatt kivégezhet”. Természetesen egyelőre semmi ilyesmiről szó sincs. Ismerjük a sajtót: nem kell probléma legyen, majd ők csinálnak maguknak. Ez nem jelenti azt, hogy nem lehet ebből súlyos probléma, de egyelőre erről a tudományos világnak fogalma sincs. Az a baj, hogy a kattintásvadász és példányszámfétises sajtó már konkrét információk hiányában megelőlegezte az apokalipszist.
„Kínai vírusnak” nevezik, mert ezzel nacionalista módon lehet hergelni az ázsiaiak ellen, pedig elektronmikroszkóp alatt se nem sárga, se nem „ferdeszemű”, mint ahogy azt a rasszisták bizonyára elképzelik lelki szemeik előtt.
Ha nagyon messziről nézzük, alakra még a HIV-re is hasonlít, persze semmi köze nincs hozzá, és szerencsére ezt még a sajtó sem szúrta ki, pedig nagyon lehetne vele pánikoltatni.
A kórokozó a több mint egymilliárdos Kínában eddig 830 embert betegített meg, amelybe 25-en haltak bele. Egy átlagos influenzának ennél sokkal nagyobb esetszáma és áldozata van, például pont Kínában, ha megnézzük a tavaly januári statisztikákat, ám nyugaton az átlagos influenzával nem lehet pánikot kelteni, mert ezt a nevet már megszoktuk. Viszont a coronavirus már olyan kifejezés, amelyet nem ismerünk és az ismeretlennel nagyobb félelmet lehet kelteni. (Ezért is szólították annak idején a szintén az egész emberiség eltörlésére rendelt influenza vírust H1N1-nek.)
Mellesleg nem is „coronavirusról” van szó, hiszen az egy nemzetségnév, amely csoportba rengeteg vírus beletartozik, a jelenlegi vírus a 2019-nCoV nevet kapta, a kínai tudósok pedig már tavaly decemberben meghatározták a teljes genomszekvenciáját. (Mondjuk tény, hogy a fontos kérdésekben ettől nem lettünk okosabbak.)
Elárulunk egy titkot: olvasóink zöme már ismeri a coronavirust. 2003-ban ugyanis felütötte a fejét az úgy nevezett SARS (Súlyos Akut Légzőszervi Szindróma), majd később a MERS, amelynek vírusai szintén a coronavirus nemzetségbe tartoznak. Ezekről is azt állították akkor, hogy az egész emberiséget kivégzik, ám az apokalipszis szokás szerint elmaradt.
A pánikkeltés nem csak a sajtóban folyik. A reptereken már olyan pánikintézkedéseket foganatosítottak, amelyek másra sem jók, minthogy tudassák az emberekkel, hogy a kormány a helyén van és kész bármilyen értelmetlen látszatintézkedést megtenni, hogy megmutassa, megvéd minket. Félelem + védelem, a goebbelsi propaganda egyik alapja.
Az sem biztos, hogy a kínai elvtársak jól jártak el, amikor bemutatót tartottak a világnak, hogyan kell hadsereggel lezárni egy – külvárosokkal együtt – 19 milliós lakosságú várost, hiszen ez is csak a félelem légkörét teremti meg.
Mi lenne az okos lépés? Például, ha nem keltenének félelmet az emberekben és inkább bizalmat és megértést sugároznának, valamint tudatot, hogy a rendszer szolidáris és segítőkész lesz! A félelem ugyanis stigmatizálni fogja azon betegeket, akik a coronavirussal való fertőződés tüneteit hordozzák. Ezek pedig a valaha létező összes alsó-felső légúti betegségek teljesen általános és semmitmondó tünetei, mint a láz és köhögés. Így bárki, akinek ezentúl láza és köhögése lesz, nem akar stigmatizálttá válni, majd karanténba kerülni és beszélgetni a hadsereg, a repülőtéri biztonságiak és a határőrkommandó állig felfegyverzett tisztjeivel, így próbálja majd eltitkolni betegségét, amely nem lesz megfelelően kezelve és több embert fertőz meg, mint egyébként – saját állapotának súlyosbodásáról nem is beszélve. Tehát az illető nem csak kezelést nem kap, de a betegséget titokban átvészelve be sem kerül semmiféle statisztikába. A betegség terjedésének mértékéről és a kórlefolyásról így nem csak hiányos, de rossz információink lesznek. Különösképp, hogy csak azok fognak jelentkezni kezelésért, akik már rendkívül súlyos állapotban vannak, így a statisztikákból az enyhe esetek kiesnek. Hiányozni fognak majd a különféle diagnosztikai és terápiás módszerek eredményességének statisztikái, mivel sem diagnosztikára, sem kezelésre nem kerül sor. Külön probléma, hogy az ugyanezen tüneteket okozó, de más kórokozó által megbetegítettek sem fognak megjelenni az egészségügyi rendszerben, így akár a coronavirus mellett más légúti vírusjárványok, például az influenza különféle típusai „tűnhetnek el” a járványügyi hatóságok szemei elől.
A fő probléma, hogy a tudományos világnak egyelőre fogalma sincs róla, hogy járványtanilag mennyire veszélyes ez a vírus. Lehet, hogy kevésbé veszélyes, mint a SARS, amely a várakozásokhoz képest szerencsére nem túl hatékonyan terjedt, de az is lehet, hogy az új vírus már könnyebben veszi ezt az akadályt. Mivel a félelem légköre a betegség eltitkolása felé tereli a betegeket, nem egyhamar lesz erről információnk.