Washington meg akarja szilárdítani pozícióját, mint a világ vezető háborús gépezete, mivel elképesztő 732 milliárd dolláros volt a katonai költségvetése 2019-ben.
Ez a globális összes költekezés 38%-a.
A Stockholmi Nemzetiközi Békekutató Intézet (Sipri) éves kalkulációja szerint a globális katonai fegyverkezés 1,9 ezer milliárd amerikai dollár volt tavaly, amely 3,6%-os növekedés a 2018-as adatokhoz képest.
A háborúra és fegyverekre való költekezés a világ GDP-jének 2,2%-a – a globális biztonsági szervezet jelentése szerint. Ez fejenként 249 amerikai dollárnak felel meg.
A növekedést az Egyesült Államok lóhalálában fokozta, mivel a háborús és fegyverkezési költségei 5,3%-kal nőttek az előző évhez képest.
Egy 2019 jelentés szerint az Egyesült Államok után a legnagyobb költekezők Kína, India, Oroszország és Szaúd-Arábia.
„Az Egyesült Államok 2019-es katonai költségvetésének csak a növekedése megegyezett Németország ugyanazon évi teljes katonai kiadásával.
„Az Egyesült Államok katonai költségvetésének jelenlegi növekedése a nagyhatalmak közti verseny látható visszatérésén alapszik,” – közölte Peter Wezeman, a Sipri vezető kutatója.
Dr. Nan Tian közölte, hogy a fegyverkiadások 7,2%-kal nőttek 2010-hez képes, amely azt jelzi, hogy a katonai kiadások növekedése felgyorsult az elmúlt években.
„Ez a legnagyobb kiadási szint a 2008-as globális pénzügyi válság óta és valószínűleg csúcsot jelent,” – közölte.
Washington a COVID-19 járvány ellenére folytatja a globális ellenségeskedést, mozgósítva a haditengerészeti hadihajóit Venezuela partjaihoz és szankciókat bevezetve számos ország, köztük Irán ellen.
Márciusban Antonio Guterres ENSZ főtitkár globális tűzszünetre és a konfliktusok szüneteltetésére szólított fel, hogy „elhallgassanak a fegyverek és felemeljük a hangunkat a békéért.”
De a kérése csak látszólagos támogatást kapott, mivel a harcok folytatódnak, különösképp Líbiában, ahol a nemzetközi közösség folyamatosan megszegi az ENSZ fegyverembargóját.
Számos civil szervezet és szociális mozgalom sürgeti a világ vezetőit, hogy irányítsák át a költségvetésüket, és inkább az egészségügyet, az oktatást és az emberek igényeit tegyék a végtelen háború és pusztítás elé.
A Nemzetközi Békeiroda válaszolt a Sipri jelentésére: „A globális prioritások valóban rosszak; idd az ideje a béke új korszakának, a globális tűzszünetnek, ahogy arra az ENSZ és világszerte az emberek is felszólítottak.
„Demilitarizáljuk a világot és fektessünk be a globális békébe és diplomáciába.”
forrás: Morning Star