A koronavírus járványt legyőzendő bejelentették a csodafegyvert: a vakcinát.
Természetesen a vakcinák mellett állunk, amely lehetővé teszi megbetegedés nélkül kialakítani az immunitást a vírus ellen, amely ráadásul megfelelő nyájimmunitás elérése esetén meggátolhatja a kórokozó terjedését a társadalomban.
Hozzá kell tenni azonban, hogy a szocialista Kína megfelelő intézkedésekkel fegyelmezetten megállította a koronavírus terjedését, pedig ezen ország volt a járvány kiindulási helyszíne. A Kínával határos szocialista Vietnám szintén óriási sikert ért el azzal, hogy megállította a vírust, és mindössze 35 halálos áldozatot regisztráltak az országban. A szocialista Laoszban eddig egyetlen halálos áldozat sincs. A szocialista Kuba nem csak megállította a járványt (143 embert halt meg összesen, azaz kevesebb, mint a legsúlyosabb magyarországi napon), hanem orvosi felszerelést és egészségügyi szakembereket is kiküldött a világ számos pontjára, még Olaszországba is!
Ez azt bizonyítja, hogy bár a vakcinára szükség van, léteznek más intézkedések, valamint fejlettebb egészségügyi rendszerek, amelyek képesek kezelni egy ilyen járványügyi válságot.
Mivel az oltásra is szükség van, óriási vakcinaháború kezdődött a különféle országok és cégek között.
Egy normális világban az lett volna az alapvető, hogy a különböző nemzetek kutatói összeülnek, eredményeiket megosztják és közösen hoznak létre egy vagy több vakcinát a bolygó népessége számára. Ehelyett a kapitalista profitéhség azt eredményezte, hogy a nagyvállalatok inkább hagynának milliókat meghalni, csakhogy minél magasabb profitot zsebeljen be egy már amúgy is milliárdos elit.
A nyugati cégek állami támogatásokat kaptak a vakcina fejlesztésére, majd annak sikere után ezt eladják újra ugyanazon államnak – kétszer befolyó haszon, ráadásul nem is kis haszonkulccsal.
Miközben Kína és Oroszország – a nyugati profitcégekkel ellentétben – nyíltan fejlesztette a vakcináit, közzétéve eredményeiket, a hazai lakosság körében mégis ezek iránt van a legnagyobb bizonytalanság és ellenszenv.
Honnan jön és honnan táplálkozik ez?
Egyik oka a nyugati cégek és államok által pénzelt bődületes propaganda-hadjárat a keleti vakcinák ellen. Internetes poénos mémek tömege lepi el a közösségi médiát, valamint már nagykövetségek által pénzelt propagandaoldalak uszítanak szintén a közösségi médiában. A közbeszéd része lett, hogy egyrészt a vakcinákat el kell utasítani, mert állítólag nem biztonságosak, ám ez sokkal súlyosabb mértékben vonatkozik az orosz és kínai vakcinákra.
Sajnálatos módon nem csak magyar tulajdonság, hogy az átlagemberek rendkívül sokszor érzik magukat futballszakértőnek, orvosnak, meteorológusnak, gazdasági szakértőnek, mindenféle műkritikusnak, a koronavírus járvány alatt pedig oltási szakembernek és mikrobiológus-virológusnak. Ez nem feltétlenül az ő hibájuk, hiszen a tudományos körök és a kormány tájékoztatása sajnos egyenlő a nullával, így nincsenek a társadalomban keringő adekvát információk, amelyek bizonyos állampolgári döntések meghozatalához szükségesek. Az információs hézagokat innentől kitöltik a fantázia szüleményei vagy a még rosszabb fantazmagóriák. Így történik meg, hogy ha a több ezer vakcinált közül egy pont elájul a kamerák előtt, mikor beoltják, akkor tömegpánik alakul ki, hogy az oltás miatt mind meg fogunk halni, de minimum kopoltyúnk nő. (Az említett, elájult hölgy persze azóta már jól van, és a kamuhírek leleplezésével foglalkozó oldalak is közölték, hogy gyakran elájul, ennek ellenére, már a halálhíre is borzalmasan mértékben terjed).
Szintén a hazai média óriási történelmi bűne, hogy egy lapon említette és egy asztalnál szerepeltette a járványtagadó sarlatánokat a szakma elismert professzoraival, ezzel azt a látszatot keltve, hogy az idióta összeesküvés-elméletekben hívő (sokszor jobboldali) laikusok, háziorvosok és gyógyszerészek véleménye egyenrangú a virológus és belgyógyász professzorok tudományos ismereteivel, és ezek közül kell az egyiket kiválasztani. Ez roppantul veszélyes annak tükrében, hogy rengetegen képesek az értelmes érvek helyett a határozottan fellépő, a másik szavába vágó, papagájmódra ismétlős ékesszólást választani, pláne, ha menőbb és szimpatikusabb is.
A vakcina kritika orosz és Kína ellenes formáját erősítette a társadalmunkban jelenlévő borzalmas kultúrrasszizmus, amelyeknek előszeretettel van ruszofób és rasszista felhangja. Külön tragédia, hogy ez az úgy nevezett, parlamenti „ellenzék” oldaláról is tapasztalható. Ezt erősíti, hogy ezen politikai körök politikai imázsához tartozik, hogy önmagukat nyugatbarátnak, Orbánt pedig oroszbarátnak próbálják aposztrofálni. Nem véletlen, hogy a nyugati cégek vakcináinak pozitív reklámja is megjelenik ezen politikusok oldalain. Ez az imázs persze teljesen hamis, hiszen Orbán oroszbarátsága kimerült Paks2-ben, utána előszeretettel vett német tankokat, amerikai rakétákat és német-kanadai katonai lokátorokat. Borzasztó azt látni, hogy széles körben jelenik meg a vélemény, hogy minden, ami orosz vagy kínai, az csak gagyi lehet. Miközben a társadalom jelentős része tapasztalhatta meg, hogy a szovjet autók közül rengeteg még ma is működik, miközben a rendszer már 30 éve felbomlott. Nem is beszélve a szocialista ipar olyan termékeiről, mint a hűtők, mosógépek, porszívók, NDK grillek, amelyek közül még sok ma is működik, miközben a nyugati termékek épp csak pár évre vannak tervezve. Természetesen azóta Oroszországban is kitört a kapitalizmus, de ez még mindig nem magyarázza azt a ruszofóbiát, amely a keleti termékek ellen irányul.
Kína esetében más a helyzet, hiszen a kínai áruk szinte a gagyi szinonimájává váltak. Kína a szegények számára gyárt megfizethető termékeket, amelyek rosszabb minőségűek, mint azok, amelyet a világ burzsoáziája megengedhet magának. De ennek ellenére az sem tagadható le, hogy rengeteg csúcsminőségű terméket, legyen akár szó márkás ruhákról vagy technikai eszközökről, szintén Kínában gyártanak. Kína már pár éve több tudományos cikket produkál, mint az Egyesült Államok, űrjárműveket küldtek a Holdra, amelyek már kőzetmintákkal is vissza tudtak térni a Földre, nem véletlen, hogy az USA Kína elleni hibrid háborújának része a kínai technológiai és technikai ágazat megfojtása. Ezek azonban nem jelennek meg a hazai köztudatban, csak a rasszizmussal rokon Kínafóbia, amely legalább annyira gagyi, mint némely kínai termék. Ide tartozik az a közvélekedés, hogy a kínaiak kutyát esznek, de Trump elnöktől is sokan átvették a kínai vírus rasszista megnevezést a koronavírusra.
A hazai köztudatban bizonyára az a kép él, hogy míg Kínában és Oroszországban semmilyen ellenőrzés, minőségi szabvány, kontrollált procedúrák és irányelvek talán nem is létezhetnek, közben pedig potyog a vakolat a sparherten kotyvasztott vakcinába, amelyen az éppen bevodkázott Iván cigarettával a szájában lazán kavar egyet a fakanállal, addig nyugaton demokratikus kontroll alatt vannak ezek a fejlett, szépen és tisztán tartott laborok, ahol hófehér köpenyben jóképű kutatók a legmodernebb felszereléssel játsszák a Dexter laboratóriumát. Íme, beért Hollywood és Magyarország orosz és szovjetellenes propagandafilmjeinek kliséje. Az sem segít, hogy az oroszországi oligarchakapitalizmus és a kínai “kommunizmus” nyugati sajtóban terjedő legendái sem segítik elő ezen országok pozitív megítélését. A nyugati oligarchát mágnás vállalkozónak hívjuk, pedig az áldemokratikus gépezetbe való intervenciójuk sokkal súlyosabb méreteket ölt, mint az oroszoknál. Csak keleten korrupciónak hívják, nyugaton pedig vállalati lobbitevékenységnek.
Nem is beszélve arról, hogy nyugaton is van botrány bőven. Az AstraZenecának több millió dolláros büntetést kellett fizetnie egy 2016-os korrupciós botrányban, valamint bajban vannak a Seroquel gyógyszer miatt, amelyet olyan betegségekre is ajánlottak, amelyekre nem hatásos. A Sanofit „nem szándékos emberöléssel” vádolták az év elején a Depakine miatt. A GlaxoSmithKline fizette eddig a legnagyobb, több mint 2 milliárd dolláros büntetést a Paxil és a Wellbutrin gyógyszereik miatt, amelyről valótlanságokat állítottak. A Pfizer kísérleti Trovafloxacin antibiotikuma miatt 50 nigériai gyermek halt meg és többen súlyos rendellenességekkel születtek. A WikiLeaks szerint a cég megpróbált korrupciós bizonyítékot találni a nigériai főügyész ellen, hogy ezzel zsarolják a vádak ejtéséért. 2015-ben bejelentették, hogy Írországba teszik át a székhelyüket, hogy kevesebbet kelljen adózniuk. A Johnson & Johnsont több tízezer nő perelte be, mivel egy vaginális háló miatt, amely súlyos szövődményeket okozott. A cég 2007-ben még az Amerikai Vöröskeresztet is perre vitte, hogy ne használják a vörös kereszt szimbólumot.
Ezek többsége olyan súlyos botrány, amelynek Kínában már a töredékéért is halálbüntetés járna. Ezek tükrében a nyugati profitéhes gyógyszercégekről kialakult indokolatlan humánus és demokratikus kép totálisan alaptalan.
És hogy kinek van igaza?
Természetesen nem tudjuk! Mint ahogy a vakcinákról is csak azt tudjuk, amely a több ezer vagy tízezer emberen (illetve előtte állatokon) végzett kísérleti fázisok során kiderült. Még az orvostársadalom szakértőinek sem lehet adekvát véleménye a témáról, hiszen még ők sem tudhatnak eleget ezekről a vakcinákról. Aki határozottan leteszi a voksot akármelyik vakcina mellett vagy ellen, az egyszerűen hazudik és totálisan nem ért az egészhez.
A vakcina hatékonyságához és eredményességéhez annak sem lesz köze, hogy a profitéhes vállalatok akár embermilliók halálát is okozzák a gyors nyereségért. Annak sem, hogy ezen cégek későn kezdtek el vakcinákat fejleszteni, mivel a járvány kezdetén még nem tűnt nyereségesnek, csak amikor már ezrével haltak az emberek. Ettől a nyugati vakcinák még lehetnek akár szakmailag jobbak is, mint az orosz vagy a kínai verziók, nem tudjuk.
Vannak persze már most információmorzsák, amelyek ide-oda döntögethetik a mérleg nyelvét. Például a mínusz 70-80°C-on hűtendő nyugati vakcinák hűtési láncába vetett bizalom eléggé kétséges, pláne hazai körülmények között. De ezek még mindig nem olyan súlyú tények, amely alapján bizonyosan lehet dönteni, hogy melyiket használjuk.
Van okunk félni a kínai és orosz vakcinától? Nem tudjuk. Mindenesetre nincs több félnivalónk, mint a nyugati vakcináktól.
Mindenesetre jobb nem úgy járni, mint a Grippenek ügyében, amiket csak azért vettek meg, mert „nyugatiak”, miközben a hadászati szakértők egybehangzó véleményei szerint az orosz vadászgépek klasszisokkal jobbak. Az egy politikai döntés volt. Az egészségünkről pedig csak orvosszakmai döntést lehet hozni.