Csak néhány rövid hét telt el, és az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának döntése a Roe kontra Wade ügy felülbírálásáról alapvető változásokat hozott:
Pénzalapokat állítottak fel a nők utaztatásához olyan államokba, ahol még legális az abortusz; az abortuszt pártolók szélsőséges nyomás alá kerültek; nők halmoznak fel fogamzásgátlót és törlik a menstruációs applikációkat, félve, hogy a róluk gyűjtött adatokat felhasználják ellenük; és természetesen itt egy 10 éves kislány esete, aki nemi erőszak áldozata volt, és hat hetes terhesen kellett másik államba utaznia, mivel az abortusz nem volt hozzáférhető az államban, ahol az otthona van.
A visszhangokat még Európában is érezni lehetett. Jól megalapozott félelmek vannak, hogy az Atlanti-óceán túlpartján lévő fejlemények felbátorítják itt, az EU-ban lévő szélsőjobboldali és vallási csoportokat.
Máltán egy elvetélő amerikai nőtől megtagadták az abortuszt, mivel a magzatnak még volt szívverése, bár az orvosok szerint már nulla esélye volt a túlélésre. Spanyolországba kellett menekíteni, mivel Máltán az abortusz minden formája illegális. Közben, június 24-én Lengyelországban a jobboldali parlamenti képviselők elutasítottak egy törvényt, amely a terhesség 12. hetéig engedélyezné az abortuszt.
Miközben ezek kétségtelenül sötét napok a reproduktív jogokat illetően, van néhány ok, amelyek reménykeltőek.
Szolidaritási tüntetések történtek szerte a kontinensen, miközben az amerikai nők szenvedését átérezték Brüsszelen és Párizson át Berlinig és Londonig. Franciaország végre meglépte, hogy az abortusz alkotmányos jog legyen, amely az Engedetlen Franciaország javaslata volt, és amit korábban elutasítottak. Közben az Európai Parlament EP képviselői is egy olyan határozatot fogadtak el, amely megvédi az abortusz jogokat.
A határozat felszólít, hogy az abortuszhoz való jog kerüljön bele az EU Alapvető Jogainak Kartájába. Az EP képviselők benyújtanak egy javaslatot az Európai Tanácsnak, hogy fogadják el a Hetedik Cikkelyt, amely tiszteli a családot és a magánéletet, hozzátéve, hogy „mindenkinek joga van a biztonságos és legális abortuszhoz.”
A megszövegezés „határozottan szolidáris és támogatja az amerikai nőket és lányokat, valamint azokat, akik támogatják a legális és biztonságos abortusz gondozást ezen kihívást jelentő körülmények között,” és felszólít, hogy szövetségi szinten védjék meg az abortusz jogát az Egyesült Államokban.
Ahogy Sandra Pereira, a Baloldal EP képviselője (Portugál Kommunista Párt) kifejezte: „A kísérletek az abortusz visszafordítására és meggátlására elfogadhatatlanok. Az abortuszra úgy kell tekinteni, mint közegészségügyi problémára, valamint olyan kérdésre, amely egybefonódott a nők alapvető jogaival.”
EP Baloldal frakció