Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa felszólította az Egyesült Államokat, hogy vessen véget a Venezuela elleni szankcióknak, hogy enyhüljenek a népre való katasztrofális hatásai.
Az emberi jogi tanácsban hétfőn közölte, hogy elítéli Washington büntető intézkedéseit, amelyek 2014 óta érvényben vannak.
„A humanitárius és gazdasági helyzetet mind a COVID-19 járvány, mind a szektor szankciók súlyosbították… Ismételten felszólítok a szankciók feloldására,” – közölte Bachelet.
Felix Plasencia venezuelai külügyminiszter „emberiség elleni bűncselekménynek” nyilvánította a Venezuela elleni szankciókat mondván, a korlátozások miatt 99%-kal csökkentek az ország bevételei, amelynek „katasztrofális hatása van a lakosságra.”
Caracas a hágai Nemzetközi Büntető Bíróság elé vitte az ügyet, mivel az ENSZ szerint a szankciók a venezuelai „ártatlan lakosság elleni büntetések”. Ellenben az Egyesült Államok nem tagja a hágai szervezetnek és kivonult az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából is Donald Trump elnöksége alatt.
Washington Venezuela elleni ellenséges hozzáállása Barack Obama elnöksége alatt eszkalálódott, aki 2015-ben olyan rendeleti intézkedést írt alá, amely a dél-amerikai országot „nemzetbiztonsági fenyegetésnek” tekinti.
Az Egyesült Államok azóta próbálta megdönteni Nicolas Maduro demokratikusan megválasztott kormányát, és a jobboldali ellenzéki Juan Guaidoval helyettesíteni, aki számos puccskísérletet vezényelt le, beleértve a tavalyit is, amikor a szomszédos Kolumbiából próbáltak meg államcsínyt végrehajtani egykori amerikai tengerészgyalogosok támogatásával.
A puccskísérletet a venezuelai biztonsági erők hiúsították meg. Maduro közölte, hogy Trump a kísérlet „parancsnoka”, amelyet a floridai Silvercorps magán biztonsági cég tervezett meg.
A venezuelai kormány és az ellenzék között Mexikóvárosban kezdődtek tárgyalások, amelynek következő fordulója ebben a hónapban következik.
forrás: Morning Star