Luiz Inacio “Lula” da Silva brazil elnök az ENSZ Közgyűlésének idei ülését megnyitva hevesen bírálta az Egyesült Államok Kubával szembeni több mint hat évtizede fennálló gazdasági blokádját.
A déli országok más vezetői is kifejezték az ENSZ 78. ülésszakának részeként tartott beszédek után, hogy csatlakoznak az Egyesült Államoknak a szocialista sziget és más déli országok gazdaságának megfojtására irányuló kísérleteinek elítéléséhez.
Lula brazil baloldali elnök hevesen támadta, hogy az Egyesült Államok Kubát a terrorizmust támogató államok közé sorolta és közölte: “Brazília továbbra is el fogja ítélni az olyan intézkedéseket, amelyeket a ENSZ Alapokmánya védelme nélkül hoznak, mint például a Kubára kivetett gazdasági és pénzügyi blokádot.”
A brazil vezető ugyancsak elítélte a világban tapasztalható rasszizmus és idegengyűlölet növekedését, és figyelmeztetett a “szélsőjobboldali kalandorok” feltörekvésére, akik tagadják a politikát és egyszerű, de téves megoldásokat kínálnak.
“Sokan engedtek a csábításnak, hogy a sikertelen neoliberalizmust primitív, autoriter és konzervatív nacionalizmussal helyettesítsék.”
Luis Arce bolíviai elnök az emberiség ellen bűncselekménynek minősítette a Kubával szembeni blokádot.
Alberto Fernandez argentin elnök is felszólított a kubai blokád azonnali megszüntetésére, mondván, hogy annak folytatása “elfogadhatatlan”.
Hozzátette, hogy követeli, hogy az Egyesült Államok távolítsa el Kubát a terrorizmust támogató államok listájáról.
Fernandez kritikáját kiterjesztve az amerikai külpolitikára úgy folytatta: “Az Egyesült Államok által Venezuelára kivetett szankcióknak azonnal véget kell vetni. Az idővel való meghosszabbításuk csak a venezuelaiak életkörülményeit rontotta, és milliókat kényszerített a száműzetésbe.”
Miguel Diaz-Canel kubai elnök az embargót “túlnyomórészt extraterritoriális, kegyetlen és csendes gazdasági háborúnak” nevezte, ami egy erős politikai destabilizációs gépezet kíséretében zajlik az országával szemben.
Hozzátette: “A kubai nép ellenáll és kreatívan győz ezen könyörtelen gazdasági háború ellen, amely 2019 óta, a járvány közepette még szélsőségesebbé vált.”
Diaz-Canel ugyancsak elítélte a Venezuela, Nicaragua, Zimbabwe, Szíria, Észak-Korea és Irán ellen kivetett szankciókat.
Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke nem válaszolt azon felhívásra, hogy oldja fel a szankciókat.
Inkább beszédének nagy részét arra használta fel, hogy felszólítsa a világot az egység megőrzésére Ukrajna védelmében Oroszország inváziójával szemben, figyelmeztetve, hogy egyik nemzet sem lehet biztonságban, ha “megengedjük, hogy Ukrajnát feldarabolják“.
forrás: Morning Star