Németország a legnagyobb inflációs szintet érte el az 1973-as olajválság óta – jelentette a Desatis statisztikai hivatal, miközben emelkednek az élelmiszer- és energiaárak.
A csúcsért részben az ukrajnai háborút és az Oroszország elleni szankciókat hibáztatják, köztük az olaj- és gázembargót.
A Destatis közölte, hogy az ellátási láncok akadozása a COVID-19 járvány miatt „szintén faktort jelentenek az áremelkedésre.”
A fogyasztói árak májusban 0,9%-kal emelkedtek a német országos szabvány szerint és 1,1%-ot az EU-harmonizált szabvány szerint.
Németország 500 ezer munkahely elvesztésére számít az orosz olaj és gáz importjának tiltása miatt.
Charles Michel, az Európai Tanács vezetője 90%-os tiltást jelentett be az év végére hétfőn, miután az EU vezetői egy hatodik szankciós csomagot jelentettek be Oroszország ellen.
Magyarország részleges felmentést kapott, hogy egyezség születhessen.
Hubretus Heil német munkaügyi miniszter a múlt hétvégén közölte, hogy az embargó olyan, mintha mérget adnának a német népnek.
„Fokozatosan kell függetlenedni a gázimporttól, de az embargó azonnali bevezetése csak bonyolítja a helyzetet a növekvő árakkal, és munkahelyek elvesztéséhez vezet. Tehát ezt el kell kerülnünk,” – közölte a Funke médiaszervezetnek.
Olaszország szintén 7%-os rekordinflációt könyvelhet el, ami az elemzők szerint recesszióba sodorja az országot.
A munkások általános sztrájkot tartottak a hónap elején „le a fegyverekkel, fel a bérekkel” jelszóval, hogy tiltakozzanak a kormányzat katonai kiadásai miatt.
Az olasz katonai költségvetés napi 68 millió euróról 104 millió euróra emelkedett, amely évente 25 milliárdról 38 milliárd euróra való emelkedést, csakhogy teljesítsék a NATO követelését a hadi kiadásoknak a GDP 2%-ára való növelésével.
Németország az infláció, a munkanélküliség és az áremelkedések ellenére most módosította az alkotmányát, hogy 150 milliárd eurós hadi kiadásokkal teljesítsék a NATO követeléseit.
forrás: Morning Star