Oroszország azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy dzsihádista terrorista csoportokat támogat, hogy megbuktathassa Bashar al-Asszád szíriai elnököt.
Szergej Lavrov külügyminiszter egy tegnapi sajtókonferencián közölte a vádakat.
Azt állította, hogy miközben az Iszlám Állam és szövetségesei “a szíriai főváros küszöbén állnak, és amikor a terroristák megragadhatják a hatalmat Szíriában, a Nyugat csak csendben figyel.”
A Taszsz hírügynökségnek nyilatkozva Lavrov közölte, hogy ezzel ellentétben Oroszország megteremtette a feltételeket az asztanai béketárgyalások során a politikai fejlődéshez, bár elismerték, hogy a tárgyalások “lanyhultak”. Viszont közölte, hogy Moszkva elkötelezett a szíriai államiság megtartása érdekében és megvédik az ország vallási kisebbségeinek jogait.
“Ez a kereszténység bölcsője és az országban az a fenyegetés, hogy eltűnnek azok a polgárok, akik a kereszténységet vallják,” – közölte Lavrov.
A dzsihádista csoportok amerikai támogatása jól dokumentált, még annak ellenére is, hogy azt állítják, hogy az úgy nevezett terrorizmus elleni globális háborút vezetik.
Washington pénzelte, fegyverezte fel és képezte ki az iszlamista mudzsahedint Afganisztánban, miután évtizedekig próbálkoztak visszafordítani az 1978-as Saur Forradalmat és megbuktatni az ország haladó kormányát, amelyet a Szovjetunió is támogatott. Ez megnyitotta az utat a fundamentalista tálibok felemelkedéséhez, akik most visszakerültek a hatalomba az Egyesült Államok által vezetett háború és megszállás 20 évnyi katasztrófája után.
Legutóbb 1 milliárd dollárt adtak számos szíriai dzsihádista csoportnak a CIA Platánfa Hadműveletének keretein belül Asszád elűzésére, mielőtt Donald Trump amerikai exelnök 2017-ben megszüntette az akciót.
Az összecsapások folytatódtak a szíriai kormányerők és a dzsihádisták között az utolsó bástyájukon, Daraa déli városában, a jordán határ közelében.
forrás: Morning Star