Törökország ma újra fegyvercsempészeti botrányba keveredett, miután egy tanulmány szerint a gyárai által előállított fegyvereket használják a halálos nigériai konfliktusban.
A Konfliktus Felfegyverzés Kutatás (CAR) szervezet nyomozócsoportja három évet szánt rá, hogy tanulmányozza a Kaduna, Katrina és Zamfara tartományokban használt több száz fegyvert.
A területet a közösségek közti erőszak jellemzi, miközben a farmerek összecsapnak a félnomád pásztorokkal.
A dzsihádista csoportok is megpróbálják kihasználni az egyre instabilabb helyzetet.
A Morning Star által tanulmányozott jelentés szerint a nagy számú halálos fegyvert, köztük a félautomata és pumpás puskákat Törökországban állították elő.
A CAR azt állítja, hogy 2017-ben egy nagy, szervezett csempészhálózaton keresztül több ezer fegyvert szállítottak konténerekben Isztambulból Lagosba.
A fegyverek között volt olyan karabély is, amelyet 1987-ben, Irakban állítottak elő, és előszeretettel használják a dzsihádisták a biztonsági erők elleni támadások során a régióban.
Közben Recep Tayyip Erdogan török elnök válik a dzsihádista csoportok első számú támogatójává a világon, és a konfliktusok feltüzelésével vádolják.
A török kormány jelenleg több ezer dzsihádista fegyverest küldött Szíriából az ENSZ által támogatott líbiai Nemzeti Megegyezés Kormányának támogatására.
A török hírszerző tiszteket is azzal vádolják, hogy dzsihádistákat szállítanak át a határon keresztül Szíriába, hogy ott a török illegális inváziós és megszálló erők ellen harcoló kurd baloldali gerillák ellen vessék be őket.
Hazai fronton Erdogan Igazság és Fejlődés Pártját (AKP) azzal vádolja az Európai Unió hírszerző ügynöksége, hogy felhatalmazta az Iszlám Államot a 2016. októberi bombatámadásra, amely több mint 100 embert ölt meg egy ankarai békefelvonuláson.
Tavaly novemberben azzal vádolták a török rezsimet, hogy a Turkish Airlines légitársaság gépeivel szállít fegyvereket a Boko Haram nigériai dzsihádistáinak.
Mehmet Karatas, a Turkish Airlines korábbi igazgatója egy kiszivárgott hangfelvételen beszélt Mustafa Varankkal, Erdogan tanácsadójával, és bűnösnek érezte magát a fegyverek szállítása miatt.
A pásztor-farmer konfliktus állítólag több embert ölt meg a régióban, mint a Boko Haram támadásai.
Azonban Nigériában, Nigerben, Maliban és Burkina Faso-ban is nő az Iszlám Állam és al-Kaida csoportjaihoz köthető halálos támadások száma.
forrás: Morning Star