December 9-én és 10-én Joe Biden virtuális „csúcstalálkozót” rendezett a „demokráciáért”.
110 ország képviselőit hívták meg. Ezek között volt számos nyugati kormányfő is.
A cél, hogy a „demokrácia és az egyetemes emberi jogok” képviseletéről beszéljenek világszerte. De ha kicsit ránagyítunk a meghívott országokra, gyorsan észrevehetjük, hogy egy teljesen más tervről van szó.
Furcsa demokráciák
Kolumbia a világ második legveszélyesebb ország a világon az emberi jogok védői és a környezetvédők számára is. 2020-ban több mint 250 őslakos vezetőt, jogi aktivistát, környezetvédőt vagy egykori FARC tagot gyilkoltak meg. Ezen év első felében ez a szám már túllépte a 350-en. A 2021 áprilisában kezdődő utcai tüntetésekben legalább 44 embert öltek meg és további 500 „eltűnt”.
Egy másik meghívott ország India, a világ úgy nevezett „legnagyobb demokráciája”. A parlamenti képviselők 29%-a volt részese olyan bűncselekményeknek, amelyek 5 éves börtönbüntetéssel járnának. Az ország északi részén táborokat építettek 2 millió bevándorló számára. Egyébként csodálkozni lehet azon, hogy erről miért nem lehet hallani, szemben avval, ahogy Kína állítólag az ujgurokkal bánik.
Az emberi jogi szervezetek egyre nagyobb ellenállásokba ütköznek Indiában. Ezért tavaly az Amnesty International is elhagyta az országot.
És mi a helyzet Brazíliával? Jair Bolsonaro, az ország elnöke, rajongója Augusto Pinochet chilei diktátornak, aki „megtette, amit tennie kellett.” Nem zavarta Bolsonarot, hogy 3000 politikai ellenfelét ölték meg és tízezreket kínoztak meg. A kormányában több mint 100 aktív vagy nyugalmazott katona van, beleértve számos minisztert és az alelnököt. Mikor 2020-ban a pozícióját fenyegették a katonai beavatkozást is belengette.
Kulturális miniszterének azért kellett lemondania, mert Goebbelst idézett. Több mint 60 ezer brazil hal meg évente lőfegyverektől. „Egy zsaru, aki nem gyilkol, nem is igazi zsaru,” – közölte az elnök.
Nincs fennhatóság
Szintén említhetnénk még a Fülöp-szigeteket, Izraelt, Lengyelországot, Grúziát – vagy az Egyesült Államokat önmagát. Az USA a legnagyobb fegyverszállítója számos brutális diktatúrának. Guantanamoban közel 20 éve működtetnek koncentrációs tábort, ahol 780 embert kínoznak és tartanak fogva, ráadásul mindenféle tárgyalás nélkül.
Majdnem egy éve a csőcselék megrohamozta a parlament épületét a Capitolium Dombon, és komoly esélye van, hogy ezen elbukott roham kiötlője három év múlva újra elnök lesz.
Az Egyesült Államok törekvése, hogy demokráciát iktasson be Afganisztánban, Irakban, Szíriában vagy Líbiában humanitárius katasztrófákat eredményezett. Egyik esetben sincs Washingtonnak fennhatósága leckéket adni demokráciából vagy emberi jogokból.
Új hidegháború?
Ez a csúcstalálkozó egyértelműen nem a demokráciáról szól. Ez a hatalomról és a tömbök alakításáról szól. A második világháború után az Egyesült Államok abszolút dominanciára törekedett. „A túlnyomó hatalom az Egyesült Államok politikai célja”, – ez az elfogadott doktrína 1952 óta.
Az Egyesült Államok számára a kérdés nem az, hogy az ország vagy a világ békéje áll-e fenyegetés alatt, hanem, hogy érvényesíteni tudja mások fölött az akaratát. Kína rohamos gazdasági és technológiai fejlődése miatt az Egyesült Államok most veszélyben van, hogy elveszti a fensőbbségét. Biden ezt minden áron el akarja kerülni.
Hogy az Egyesült Államok a saját maga által vezetett egypólusú világot fenntartsa, a Fehér Háznak egyre több és több támogatásra van szüksége más országoktól. Ezért akarnak tömböt alakítani. Az ülésre meghívott országokat nem azért választották ki, mivel demokratikus elkötelezettségűek, hanem mert alávetették magukat az Egyesült Államoknak.
A tömbalakítás a hidegháború sajátja, ahogy az „emberi jogok” és a „demokrácia” retorikája is. Pontosan akkor, amikor a világnak egységre és közös megközelítésekre lenne szüksége a klímaválság és a járvány legyőzéséhez, Biden tömbalakításba kezd.
Ahelyett, hogy egyesítenék a világot, a megosztottság felé taszítják, egy új hidegháborúba. Rajtunk múlik, hogy ezt leleplezzük, és ne hagyjuk, hogy ebbe belerángassanak minket és országainkat.
forrás: Morning Star