Németországban tegnap kezdődött az egészségügyi dolgozók két napos sztrájkja, amely az inflációhoz kötött béremelésük miatt következett be.
Az akció kiterjed a kórházakra, az elsősegély-szolgálatokra, a pszichiátriai klinikákra és az ápolási intézményekre.
A Ver.di szakszervezet szerint a “figyelmeztető” sztrájk intést jelent a kormány számára az új bértárgyalások előtt, amit március 27-én kezdenek.
A szakszervezet tagjai visszautasították a szövetségi és állami kormányok által javasolt 3 százalékos béremelést idén, 2 százalékot jövőre, valamint adómentes, nem konszolidált 2 500 eurót, amelyet a két év alatt osztanának szét.
Az infláció Németországban jelenleg 8,7 százalék. A Ver.di 10,5 százalékos béremelést követel vagy legalább havi 500 euró plusz juttatást.
Az egészségügyi dolgozók arra figyelmeztetnek, hogy nagyobb befektetés nélkül az ágazat összeomolhat.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió Oroszországra kivetett szankcióinak hatására a energiaköltségek drasztikusan növekednek, mivel a háború előtt az oroszok voltak Németország legfőbb ellátói, így az átlagos közepes méretű kórházak energetikai költségeit 6 millió euróval növekedtek az idén. A kórházak kétharmada szerint csődbe jutnak, és 96 százalékuk elismeri, hogy nem tudják fedezni a kiadásaikat.
A szocialisták szerint a Szociáldemokraták, a Zöldek és a Szabad Demokraták – úgy nevezett közlekedési lámpa koalíciója – által válaszul javasolt intézkedések súlyos támadást jelentenek a közegészségügyre.
Ezek közé tartozik az ambuláns ellátás előtérbe helyezése, amelyről a szakszervezetek azt állítják, hogy ez csak ürügy lesz a munkahelyek és az ágyszám csökkentésére, valamint a szakorvosi ellátás centralizálására kevesebb, de nagyobb kórházakban.
A Ver.di szerint növekedett a társfinanszírozás és a plusz befizetések: “Az emberek egyre több egészségügyi költséget viselnek maguk, és egyre kevesebb ápolóra jut egyre több beteg”.
Berlin eltökéltsége az egészségügyi kiadások csökkentésére éles kontrasztban van azzal az ígérettel, amelyet tavaly tett, hogy 100 milliárd euróval növelik a katonai kiadásokat.
Karl Lauterbach egészségügyi miniszter hétfőn összecsapott az állami kormányzatokkal. A bajorországi, az észak-rajna-vesztfáliai és a schleswig-holsteini államok azt állítják, hogy alkotmányossági kérdésekről kértek jogi tanácsot az általa tervezett reformtervekkel kapcsolatban, amelyek alapjaiban változtatnák meg a betegek kezeléséért fizetett kórházi és klinikai finanszírozást, és vitatható módon ösztönöznék a súlyosan betegek korai elbocsátását.
forrás: Morning Star